Z TVP na marszałkowski stołek

Bartłomiej Bałaban, nowy członek zarządu województwa

Sebastian Trojak nie jest już Członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego. Dość nieoczekiwanie zastąpił go niezwiązany do tej pory z samorządem i polityką Bartłomiej Bałaban, dziennikarz TVP 3 Lublin, znany z krytycznych materiałów uderzających w prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka (PO).


Sebastian Trojak zasiadał w Zarządzie Województwa z rekomendacji Solidarnej Polski, koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości od 2018 roku. Rezygnację z zajmowanej funkcji złożył podczas poniedziałkowej (7 lutego) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Złożyłem rezygnację ze względów osobistych. Bardzo proszę o uszanowanie mojej prywatności i przyjęcie rezygnacji. Najważniejsze dla mnie jest żyć w zgodzie z samym sobą i szanować ludzi, którzy mnie otaczają – czytał z kartki Sebastian Trojak, składając rezygnację. Podziękował także mieszkańcom, marszałkowi, zarządowi i współpracownikom za trzy lata współpracy, przeprosił też tych wszystkich, których kiedykolwiek obraził, zdenerwował, uraził. – Wybaczcie i nie chowajcie urazy. Proszę Was abyście zawsze pamiętali, że najważniejsze jest dobro mieszkańców województwa lubelskiego, dobro Polski – dodał.

Decyzja Trojaka była dużym zaskoczeniem dla radnych. Większość z nich dowiedziała się o tym dopiero przed rozpoczęciem sesji. Dlaczego Trojak zrezygnował? Głównym powodem ma być konflikt w jaki popadł z szefem lubelskich struktur Solidarnej Polski, posłem Janem Kanthakiem. To właśnie on miał wskazać kandydata na nowego członka zarządu, którym nieoczekiwanie został Bartłomiej Bałaban, absolwent prawa na KUL, dziennikarz, ostatnio pracujący w TVP3 Lublin.

Prywatnie Bałaban jest dobrym kolegą Kanthaka, a w pracy dziennikarskiej zasłynął z wywiadu na antenie lubelskiej „3” z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a także z realizowania materiałów mocno krytycznych wobec działań lubelskiego Ratusza i prezydenta Krzysztofa Żuka.

Bałaban choć dotychczas niezwiązany z samorządem i polityką nie ma wątpliwości, że poradzi sobie w nowej pracy. – To kolejny etap w karierze osoby, która myśli o swoim regionie i mieście – mówił do dziennikarzy tuż po wyborze na członka zarządu województwa (za głosowało 20 radnych, 7 osób wstrzymało się, a 4 były przeciw). – Jestem gotowy, by współpracować z każdym. Jestem człowiekiem dialogu – zapewnił.

Bartłomiej Bałaban jest kolejnym dziennikarzem TVP3, który przysługiwał się obecnej władzy, a później znalazł zatrudnienie w Urzędzie Marszałkowskim. Od roku u marszałka pracuje Tomasz Zalewa, którego w sierpniu 2020 r. na pl. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie przyłapała kamera miejskiego monitoringu, jak wyciąga ze śmietniczki odpady i rozrzuca je po placu na potrzeby materiału o tym, że miasto i prezydent nie dbają o plac, wyemitowanego później w „Panoramie Lubelskiej”. Afera odbiła się głośnym echem w całym kraju. Zalewa stracił pracę w TVP, ale po kilku miesiącach znalazł zatrudnienie w Urzędzie Marszałkowskim. LK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here