Za miłość do książek i dzieci

Najlepsza bibliotekarka 2019 roku Jolanta Zająć (druga z lewej) z koleżankami nominowanymi w tym roku do nagrody im. Anny Platto

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie po raz dwudziesty piąty przyznała nagrodę im. Anny Platto. W tym roku najlepszą bibliotekarką została Jolanta Zając z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku, filia nr 2. Zwyciężczyni, jak można się było dowiedzieć podczas uroczystości, uwielbia książki i pracę z dziećmi, które są dla niej ogromną inspirację.


Uroczyste podsumowanie i finał tegorocznej edycji odbyły się 8 sierpnia w Galerii WBP im. im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Werdykt Komisji Nagrody im. A. Platto odczytała Małgorzata Pieczykolan – sekretarz Komisji, a także kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w obecności: Joanny Chapskiej – przewodniczącej Komisji, na co dzień pracownika Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP oraz członkiń komisji: Marzeny Targońskiej, Jolanty Sobich, Zofii Szumiło i Renaty Bluj.

Oprócz zwyciężczyni, Jolanty Zając, na uroczystości obecne były także nominowane do tegorocznej nagrody: Agnieszka Piłat (Bełżyce), Hanna Ostrowska (Opole Lubelskie) oraz Magdalena Marzec (Tereszpol), które odebrały pamiątkowe upominki.

Na czas uroczystości salę ozdobiono planszami z informacjami o dotychczasowych 24. laureatach nagrody. Piękną pamiątką jubileuszowej edycji było wspólne zdjęcie z laureatkami nagrody z ubiegłych lat oraz Tadeuszem Sławeckim, dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, Mirosławą Platto – siostrą patronki nagrody i jej fundatorką, Zdzisławem Bieleniem – pomysłodawcą Nagrody, emerytowanym dyrektorem ds. merytorycznych WBP.

Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz realizacji nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami. Jej patronka Anna Platto (1944 – 1995) była pracownikiem WBP im. im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, kustoszem bibliotecznym i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego.

– Moja siostra kochała książki i kochała dzieci. Od małego uczyła je miłości do książek. Zawsze im powtarzała: „Kochajcie książki, szanujcie je, uczcie się z nich i miejcie je w domu” – mówi Mirosława Platto, siostra Anny Platto i fundatorka nagrody, która rokrocznie przyznawana jest 8 sierpnia, w dniu urodzin patronki.

Monika Skarżyńska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here