Zadbaj o stopy, zadbaj o zdrowie

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, stopy są jednymi z najważniejszych elementów układu ruchowego. Stanowią podporę ciała i przyczyniają się do utrzymania jego pionowej postawy. Niestety zdarza się, że ulegają one patologicznym zmianom i deformacjom. Pomóc w ich zwalczaniu mogą komputerowe badania stóp i dobrane na ich podstawie indywidualne wkładki ortopedyczne, które oferuje jedynie sklep medyczny „Medsenior” w Chełmie.
Do najczęściej występujących wad stóp należą m.in. stopa płaska, stopa wydrążona, stopa płasko-koślawa i stopa płasko-szpotawa. Właściwa diagnostyka tych schorzeń jest bardzo ważna (szczególnie u dzieci i młodzieży), bo wady stóp mogą być pierwotną przyczyną innych wad i asymetrii ciała, w tym także skolioz. W dodatku niektóre schorzenia stóp mogą objawiać się bólami kolan, problemami z miednicą i bólami kręgosłupa. Pomocne w zwalczaniu wszystkich tych zdrowotnych problemów mogą być wkładki ortopedyczne. Najlepiej sprawdzą się te zaprojektowane indywidualnie. W Chełmie oferuje je sklep „Medsenior” (ul. Lwowska 28), a ich dobór poprzedzony jest kilkuetapowym badaniem stóp.
– Pierwsze z badań jest przeprowadzane na platformie podobarometrycznej, badającej rozkład nacisku ciężaru ciała na podeszwową stronę stopy oraz wychylenia środka ciężkości – mówi Remigiusz Koleniec, technik ortopeda i właściciel sklepu. – Badanie wykonywane jest w dwóch etapach. Najpierw sprawdzamy siłę nacisku w pozycji stojącej, a później podczas chodu. Kolejny etap to tzw. badanie na podoskopie. Podoskop jest urządzeniem do statycznego badania stóp oraz oceny wad metodą odbicia lustrzanego. Pozwala zobaczyć, jak stopa jest wysklepiona od strony podeszwy; ocenić jej kształt, sposób obciążania palców, wykryć nieprawidłowości budowy oraz twory skórne wymagające leczenia. Urządzenie ma zainstalowaną kamerę, która robi zdjęcie i przesyła je do komputera.
Kolejne z badań odbywa się na skanerze 2D. Skanuje on podeszwę stopy i oznacza jak procentowo jest płaska lub wydrążona; czy występują haluksy lub jakieś przeciążenia. Dane z wszystkich badań są przesyłane do komputera. Zczytuje je specjalny program i na ich podstawie projektuje wkładkę, uwzględniając nawet milimetrowe wartości. Później ta wycinana jest na frezarce 3D z bloku materiału, który w zależności od potrzeb (np. wagi i schorzeń pacjenta) ma różną twardość i grubość. Czas oczekiwania na wkładki wynosi około dwa tygodnie od badania.
– Mamy również możliwość zrobienia wycisku w piance ortopedycznej. Ten odcisk jest skanowany i to pozwala jeszcze bardziej dopasować wkładkę do stopy. Jeśli pacjent ma takie życzenie, wkładka może zostać dopasowana do wskazanego obuwia – mówi R. Koleniec.
Kto powinien zaopatrzyć się w indywidualne wkładki ortopedyczne? – Osoby, które chcą uniknąć chorób stóp, bólu, deformacji, dzieci i dorośli z deformacjami stóp – płaskostopiem, haluksami, koślawością czy szpotawością kolan, osoby cierpiące na bóle stóp, kolan, kręgosłupa, osoby ceniące sobie komfort i wygodę oraz osoby z grup ryzyka np. diabetycy i reumatycy – wylicza Remigiusz Koleniec. – Takie wkładki dobrze sprawdzają się np. przy stopie cukrzycowej. – Ta choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza wrażliwość bólową chorych. Na stopach często robią się im trudno gojące się rany i otarcia, dlatego oni szczególnie powinni dbać o komfort swoich stóp. Sklepy medyczne oferują produkowane seryjnie wkładki ortopedyczne, my również mamy ich duży wybór dla dzieci oraz dorosłych i nie twierdzę, że one nie pomagają. Są dobre, ale nie dla każdego. Natomiast taka indywidualna wkładka uwzględnia wszystko z dokładnością do milimetra. Moi pacjenci przyznają, że odkąd noszą wkładki, odczuwają znaczną poprawę. U dorosłych wkładki powinny być wymieniane co roku. Chodzi o to, aby po tym czasie sprawdzić stan stóp, bo może nie potrzebują już one takiego podparcia, jak wcześniej.
Indywidualne wkładki ortopedyczne to także dobra propozycja dla osób uprawiających sport. Wkładkę można pokryć materiałem z jonami srebra, który ma m.in. właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Dodatkowym plusem takiej wkładki jest też to, że pot nie gromadzi się między nią, a stopą, a wsiąka głębiej, a po wyjęciu stopy z buta, odparowuje.
Indywidualnie wkładki do butów to tylko promil tego, co sklep „Medsenior” ma w swojej ofercie. Znajdziemy tu bogaty wybór obuwia ortopedycznego (od sandałów po kozaki) np. dla osób z haluksami, z palcami młoteczkowatymi, odciskami od strony podeszwy i cukrzyków. Buty są wykonane z wysokiej jakości materiałów, posiadają wkładki o właściwościach higienicznych, a podwyższona tęgość tego obuwia zapewnia wygodę osobom, które cierpią z powodu puchnących stóp. Sklep oferuje także materace przeciwodleżynowe, artykuły kosmetyczne do pielęgnacji chorych, wkładki dla cukrzyków, materace, ciśnieniomierze, pulsoksymetry i wiele innych. Ostatnią nowością w asortymencie sklepu jest tlen inhalacyjny.
– Ma on szerokie zastosowania i jest praktycznie dla każdego – mówi R. Koleniec. – Zwłaszcza przy takiej smogowej pogodzie, jaką ostatnio mieliśmy. Czysty tlen obniża poziom stresu, poprawia pamięć i koncentrację, zmniejsza senność. Ponadto przy zwiększonej ilości czystego tlenu szybciej zachodzi usuwanie z organizmu wirusów i bakterii; jest ważnym czynnikiem w procesie metabolizmu przy spożywaniu posiłków tłustych, bogatych w węglowodany, cukrów i alkoholi. Produkt posiada ustnik i maskę i wystarcza na około 80 zastosowań.(kw)