Żaglówką bez barier

Około 100 żeglarzy bawiło się wspólnie 26 kwietnia na III Pikniku Żeglarskim nad Zalewem Zemborzyckim.


Imprezę zorganizowały z okazji Lubelskich Dni Autyzmu: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja”, Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie i Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski

– Piknik jest częścią projektu „Ahoj, przygodo”, dofinansowanego z miejskich funduszy. Chcieliśmy pokazać, że żeglarstwo, uważane za sport drogi i elitarny, może być również doskonałą zabawą dla osób z niepełnosprawnością, nawet tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich – mówi Sylwia Góźdź, kierownik Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Lublinie przy ulicy Zbożowej.

Trwa zbiórka funduszy na remont i przystosowanie szalupy, na której mogłyby zostać przeprowadzone zajęcia żeglarskie. – Udało nam się zakupić ponad 30-letnią łódkę, która musi zostać gruntownie wyremontowana, a przede wszystkim tak przebudowana, by mogły na nią wjechać wózki inwalidzkie – dodaje pani Sylwia. Koszt dostosowania to około 30 tysięcy złotych. Podczas pikniku uczestnicy mieli do wyboru szereg atrakcji: warsztaty plastyczne, stolarskie, ogrodnicze, kulinarne i sportowe. Mogli wziąć udział w rejsie jachtami, loterii fantowej czy pokazach udzielania pierwszej pomocy. Na wszystkich czekał bigos i gorące kiełbaski. (EM.K.)