Zagrają dla seniorów

To jedyna taka akcja w roku. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to święto ludzi, którym należy się szacunek oraz uznanie za ich bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. Z okazji „Dnia Seniora” ZUS przygotował niespodziankę.

Celem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ustanowionego przez ONZ w 1990 roku, jest przypomnienie, że w społeczeństwie powinno być miejsce dla wszystkich pokoleń, a otwartość na potrzeby osób starszych musi być standardem. Na całym świecie święto obchodzone jest 1 października i z tej okazji, w środę (9 października), ZUS zaprasza seniorów w swoje progi. Hasło tegorocznych obchodów przy współpracy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów brzmi: „Zdrowi, bezpieczni, aktywni”. Start godz. 10 w siedzibie inspektoratu przy al. Żołnierzy I AWP.

– W tym dniu oprócz ekspertów ZUS do dyspozycji zainteresowanych będą specjaliści innych instytucji. Policja podpowie seniorom, jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak ustrzec się oszustw. Porad będą udzielać także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chełmianie skorzystają także z bezpłatnych badań profilaktycznych. Będą mogli sprawdzić poziom cukru we krwi, cholesterolu i zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz zbadać się w kierunku osteoporozy – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dla seniorów wystąpi także grupa artystyczna „Swojska Nuta” z Rejowca Fabrycznego. Eksperci pełnią dyżury do godziny 14.

Jak podaje ONZ, obecnie powyżej 700 milionów ludzi na ziemi ma 60 i więcej lat, a w 2050 liczba ta wyniesie 2 miliardy, czyli 20 proc. populacji. W Polsce seniorzy to 9 milionów osób. (pc)