Gdy załamie się lód…

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chełmie doskonalą swoje umiejętności. Ostatnio przeszli szkolenie i dzięki temu wiedzą jak działać, gdy zdarzy się wypadek na zamarzniętym zbiorniku wodnym.


Trzynastu ratowników Chełmskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uczestniczyło w centralnym szkoleniu specjalistycznym z zakresu ratownictwa lodowego. Zorganizował je Płocki WOPR na zalewie Sobótka pod Płockiem. Chełmscy ratownicy doskonalili swoje umiejętności przy siarczystym mrozie i silnym wietrze. Ćwiczyli różne scenariusze związane z ewentualnymi wypadkami na lodzie, m.in. w sytuacji załamania lodu.
– Uczestnicy szkolenia ćwiczyli zarówno samoratowanie się i samodzielne wejście z zimnej wody na lód, jak również udzielanie pomocy innym poszkodowanym – mówi Andrzej Klaudel, prezes WOPR w Chełmie. – Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Uczestnicy szkolenia uzyskali specjalne certyfikaty, które są niezbędne dla tych, którzy chcą podwyższać swoje kwalifikacje ratownicze na stopień starszego ratownika WOPR.
Po powrocie ze szkolenia ratownicy chełmskiego WOPR mieli okazję zaprezentować zdobytą wiedzę uczniom z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej „Arka” w Chełmie. Był to element rozpoczętej przez nich przed feriami zimowymi akcji uświadamiania i szkolenia młodzieży na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz czyhających na nich niebezpieczeństwach. (mo)