Załatwią sprawę bez kontaktu

Osoby niepełnosprawne nie wiedzą, czy punkt obsługi PFRON ze względu na pandemię koronawirusa działa tylko w gmachu, czy w siedzibie MOPR na Kolejowej 8. Okazuje się, że sprawę można załatwić pod obydwoma adresami, ale w związku z Covid`19 wszystkie dokumenty mają być wysyłane przez Internet, Pocztę Polską, lub wrzucane do przygotowanych urn.

W ubiegłym roku działający w gmachu punkt obsługi PFRON miał być przeniesiony do siedziby MOPR przy ul. Kolejowej. Osoby niepełnosprawne zaprotestowały, przekonując, że o wiele lepszy dostęp do urzędników jest w budynku przy pl. Niepodległości. I choć dyrektor MOPR Katarzyna Sokołowska i sprawująca nad nim nadzór dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich chełmskiego magistratu, Monika Zaborek-Turewicz długo upierały się i przekonywały, że na Kolejowej warunki do przyjęcia osób niepełnosprawnych nie są gorsze, ostatecznie zdecydowano, że w obu miejscach będzie obsługa PFRON.

Kilka dni temu u osób niepełnosprawnych znów pojawił się niepokój. – Nie wiemy, czy punkt w gmachu dalej działa. Podobno ze względu na pandemię koronawirusa jest różnie. Jednego dnia urzędnicy przyjmują w gmachu, drugiego w siedzibie MOPR. Kompletne zamieszanie z poplątaniem. Dalej chcemy, aby obsługa PFRON funkcjonowała w budynku przy pl. Niepodległości, gdzie dostęp osób zwłaszcza poruszających się na wózkach inwalidzkich, jest znacznie ułatwiony – podkreśla nasz czytelnik, zaniepokojony całym zamieszaniem.

Biuro Prasowe Prezydenta Chełma zapewnia, że od maja minionego roku mieszkańcy miasta mają do dyspozycji dwa punkty obsługi osób niepełnosprawnych w zakresie przyznawania środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są to siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie przy ul. Kolejowej 8 i punkt w gmachu przy pl. Niepodległości 1. – W obu punktach są przyjmowane wnioski o pomoc, a także udzielane telefonicznie wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie – informuje Biuro Prasowe i odsyła na stronę internetową MOPR.

Z zamieszczonego na niej komunikatu można się dowiedzieć, że od stycznia 2021 roku ulega zmianie sposób składania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a wynika to z zaleceń rządu i służb sanitarnych dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. MOPR informuje, że mając na uwadze bezpieczeństwo interesantów i pracowników wnioski o dofinansowanie można składać za pomocą Poczty Polskiej, bądź przez Internet. Dodatkowo, zarówno na ul. Kolejowej, jak i pl. Niepodległości będą ustawione urny, do których można wrzucać wypełnione wnioski o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego czy do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. (s)