Zapłacili 100 milionów za dużo

Ponad 65 tysięcy przedsiębiorców w całym regionie ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aktywni mogą pomniejszyć swoje składki za kolejne miesiące, a nieaktywni mają 5 lat na to, żeby wystąpić o zwrot środków.


Kiedy powstaje nadpłata składek? – Gdy przedsiębiorca zapłaci więcej niż zadeklarował w dokumentacji rozliczeniowej albo więcej niż wynika to z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zadłużenia, jeśli takie istnieje. Jeżeli zaległości nie ma, przedsiębiorca sam decyduje co zrobić z nadwyżką – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim.

Obecnie na kontach 54,3 tys. aktywnych płatników z regionu jest łącznie niemal 100 milionów złotych nadpłaty. Nadpłaty widnieją również na kontach ponad 11 tysięcy płatników, którzy wyrejestrowalii działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich wysokość to ponad 3 miliony złotych.

Saldo można sprawdzić na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– Na PUE można też potwierdzić, czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień. Można też sprawdzić za jakie miesiące jest nadwyżka składek. Jeśli przedsiębiorca nie ma pewności, z jakim saldem w ZUS zamknął się jego biznes, to warto, by skontaktował się z najbliższą placówką instytucji – dodaje M. Korba.

Opracował GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here