Zapobiec otyłości u dzieci

Szpital we Włodawie realizuje projekt pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci – program profilaktyczny w województwie lubelskim“.

– W dobie coraz mniej zdrowego odżywiania to naprawdę trafiony projekt – podkreśla starosta Andrzej Romańczuk. – Sam miałem problemy z nadwagą i wiem, jak może być uciążliwa. U dzieci dodatkowo często dochodzi jeszcze stres z tym związany.

Projekt jest adresowany do dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych z województwa lubelskiego. Jego okres potrwa aż do 2020 roku. Ma na celu wzmocnienie działań profilaktycznych pozwalających na wzrost poziomu wiedzy na temat prawidłowego żywienia, wzrost świadomości rodziców na temat problemu otyłości i nadwagi, zwiększenie aktywności uczniów na zajęciach sportowych, zmianę nawyków żywieniowych oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Ocena efektywności zostanie dokonana na podstawie badań ankietowych, określających poziom wiedzy uczestników nt. prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej oraz ich zachowania prozdrowotne. Zaplanowano wiele działań, w tym badania diagnostyczne, zajęcia z edukacji zdrowotnej, zajęcia z psychologii, dietetyki oraz zajęcia praktyczne rozwijające aktywność fizyczną.

Rekrutacja uczniów do projektu odbywać się będzie po uzyskaniu zgody rodzica. Wszelkie konsultacje, badania diagnostyczne, warsztaty i zajęcia praktyczne prowadzone będą cyklicznie – według ustalonego harmonogramu w poszczególnych szkołach, po uzgodnieniu z dyrektorami szkół i uczestnikami.

Kwalifikacja nastąpi na podstawie zapoznania się uczestnika/opiekuna z materiałami informacyjno-edukacyjnymi, zaakceptowaniu formuły projektu oraz wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Udział szkół w projekcie jest bezpłatny.

Na koniec projektu każdy uczestnik otrzyma skrypt z realizacji poszczególnych etapów programu oraz zestaw do samodzielnego wykonywania ćwiczeń (piłka gimnastyczna, skakanka, mata do ćwiczeń).

Bliższe informacje www.spzoz.wlodawa.pl, tel. 501 811 062. (pk)