Zaproszenie do muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na stałą wystawę pt. „Chełm jest jego imię… Dzieje miasta od X do XX wieku”. To wystawa stała w budynku przy ul. Lubelskiej 57. Przedsięwzięcie dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza” w Chełmie

10 stycznia, poniedziałek
13:30 – Misiek: Ekipa na wakacjach, Zorza
15:30 – Chłopiec z chmur, Zorza
18:00 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
20:45 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
18:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, CHDK
20:15 – Matrix Zmartwychwstania, CHDK
11 stycznia, wtorek
13:30 – Misiek: Ekipa na wakacjach, Zorza
15:30 – Chłopiec z chmur, Zorza
18:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
20:15 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
17:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, CHDK
17:00 – Matrix Zmartwychwstania, CHDK
20:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, CHDK
12 stycznia, środa
13:30 – Misiek: Ekipa na wakacjach, Zorza
15:30 – Chłopiec z chmur, Zorza
18:00 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
20:45 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
18:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, CHDK
20:15 – Matrix Zmartwychwstania, CHDK
13 stycznia, czwartek
13:00 – Misiek: Ekipa na wakacjach, Zorza
16:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
18:00 – DKF REWERS – Titane, Zorza
21:00 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
17:00 – Matrix Zmartwychwstania, CHDK
20:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, CHDK
14 stycznia, piątek
14:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
16:00 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
18:00 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
20:45 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
15 stycznia, sobota
11:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
13:15 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
15:30 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
17:45 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza
20:30 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
16 stycznia, niedziela
11:00 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
13:15 – O czym dzisiaj marzą zwierzęta, Zorza
15:30 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
17:45 – Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4, Zorza
20:00 – King’s Man: Pierwsza misja, Zorza

Promocja książki w bibliotece

Autor Krzysztof Kołtun, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków oraz Nadbużańskie Towarzystwo Kultury Chełm zapraszają 13 stycznia br. o godz. 17.00 do sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) na promocję książki dzieciom „Jaskółcze lato na Wołyniu”. Na spotkanie wstęp wolny.
W serii książek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Odział Kraków poświęconych twórczości dzieciom w grudniu 2021 r. ukazała się autorska książka Krzysztofa Kołtuna „Jaskółcze lato na Wołyniu”. Bajka rozgrywa się na Wołyniu. Autentyczne są nazwy miejscowości, bohaterowie. Piękną, baśniową opowieść o krainie szczęśliwości bogato zdobią ilustracje – akwarele Aleksandry Rak z Kraśnika. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu przy współpracy technicznej Rafała Stepczuka. „Jaskółcze lato na Wołyniu” dedykowane jest wnuczce autora – Rozalce Kołtun (lat 8).

STĄD – spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej

16 stycznia o godz. 18.00 Chełmski Dom Kultury zaprasza na spektakl pt. „Stąd” w wykonaniu Teatru Ziemi Chełmskiej. To spektakl na podstawie prawdziwych historii kobiet z Chełma, które zgodziły się wziąć udział w warsztatach terapeutycznych z psychologiem, na których obecny był również dramaturg. Na podstawie tych – często trudnych – dramatycznych wspomnień powstał scenariusz będący głosem kobiet z małego powiatowego miasta na wschodzie Polski. Opowieść bohaterek pokazuje, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście. Bilety w cenie 30 zł. Scenariusz i reżyseria: Marcin Wąsowski; muzyka: Piotr Kierski; scenografia: Sławoj Czarnota; choreografia: Renata Jakimiuk; światło: Grzegorz Skibiński; zdjęcia: Anna Wójtowicz-Wnuk; kostiumy: Justyna Sławińska; obsada: Barbara Szarwiło, Beata Passini, Magda Pick- Borówka, Elżbieta Rojek. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Klub Dobrego Filmu

12 stycznia br. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej wznowione zostają po świątecznej przerwie kolejne projekcje filmowe „Klubu Dobrego Filmu”. Organizatorzy zapraszają na trzy seanse, które zostaną wyemitowane w ramach serii tematycznej „Różni ludzie, różne światy”.

Karnawałowe maski weneckie

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 14 stycznia o godz. 17.00 do galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40 w Chełmie na wernisaż wystawy fotograficznej Grażyny Hankiewicz „Karnawałowe maski weneckie”. Zdjęcia wykonane przez G. Hankiewicz w Wenecji w 2018 roku podczas najpopularniejszego w Europie karnawale będą zdobić galerię ChBP do 12 lutego 2022 r. Autorka wystawy z wykształcenia jest nauczycielem plastyki, a z zamiłowania fotografką. Jest członkinią Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków a także Grupy Twórczej Motycz, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć, była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jej zdjęcia prezentowane były w wydawnictwach albumowych, kalendarzach, folderach i innych ogólnopolskich periodykach.

IRA – kameralnie

Chełmski Dom Kultury zaprasza 21 stycznia br. o godz. 19.00 na koncert zespołu IRA – tym razem w kameralnym składzie. Trio muzyków zaprezentuje największe przeboje zespołu. IRA to polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu. To jeden z najpopularniejszych polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90. Albumy „Mój dom”, 1993 rok oraz koncertowy „IRA Live” osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka.

Dzięki takim sukcesom, zespół miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju, m.in. trzykrotnie na Festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock oraz na Festiwalu Odjazdy. Utwory z płyt zadebiutowały na prestiżowej polskiej Liście przebojów Programu III Polskiego Radia. Zagrają: Artur Gadowski, Sebastian Piekarek oraz Piotr Konca. Bilety w cenie 90 zł. Sprzedawane jest 30 procent miejsc na sali, osoby zaszczepione nie wliczają się do tego limitu. Rzędy III, IV i V przeznaczone są dla osób, które zakupiły bilety bez miejscówki.

Świat według Koguciuka

W Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 w Chełmie otwarto wystawę Stanisława Koguciuka (1933-2021) z Pławanic – jednego z najznamienitszych twórców ludowych, laureata wielu nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Oskara Kolberga przyznanej mu przez Ministra Kultury i Sztuki w 2012 roku. Zmarły 13 listopada ub.r. artysta uznany został za „jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych”. Pozostawił po sobie tysiące obrazów, ale oczekujących na nie odbiorców było więcej. Wystawa złożona z wielu prac zarówno z kolekcji chełmskiego muzeum, jak i zbiorów prywatnych, przybliża dzieło S. Koguciuka w sposób intensywny, żywy, nasycony kolorem. Ekspozycja prezentuje cykle malarskie o zróżnicowanych rozwiązaniach ikonograficznych, układach kompozycyjnych, ale zawsze oddających autentyzm wypowiedzi artystycznej autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here