Zarzuty dla byłego wójta

Prokuratura Rejonowa w Krasnymstawie postawiła dwa zarzuty byłemu wójtowi gminy Leśniowice. Odpowie on za nadużycie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny oraz za przywłaszczenie powierzonej mu rzeczy. Chodzi o służbowy telefon komórkowy. Były wójt nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Niedawno informowaliśmy w „Nowym Tygodniu” o tym, że policja przesłuchiwała urzędników z gminy Leśniowice. Zleciła to Prokuratura Rejonowa w Krasnymstawie, która prowadziła postępowanie dotyczące służbowego telefonu byłego wójta gminy Leśniowice. Po przegranych przez niego wyborach samorządowych, Joanna Jabłońska, nowa gospodarz gminy Leśniowice, została poinformowana przez urzędników, że brakuje jednego „składnika gminnego mienia”.

Chodziło o telefon komórkowy Samsung Galaxy, którego służbowo używał poprzednik Jabłońskiej. Komórka kosztowała 2 915,10 zł i nie została zwrócona do urzędu. W dokumentach odnaleziono oświadczenie, z którego wynikało, że telefon został przypadkiem uszkodzony. Leśniowscy urzędnicy zwrócili się do byłego wójta, aby oddał pieniądze za telefon, ale odmówił.

Gdy złożyli w tej sprawie, w Prokuraturze Rejonowej w Krasnymstawie, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, były wójt przyniósł do leśniowskiego urzędu telefon komórkowy. Bez względu na to postępowanie zostało wszczęte i niedawno zakończyło się na postawieniu dwóch zarzutów byłemu wójtowi gminy Leśniowice. Jak informują w Prokuratorze Rejonowej w Krasnymstawie, będzie on odpowiadał za nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego (grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności) oraz za przywłaszczenie powierzonej mu rzeczy (do 5 lat więzienia).

Były wójt gminy Leśniowoice nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Stwierdził, że jakiś czas temu wyświetlacz telefonu został uszkodzony i aparat nie nadawał się do użytku, więc rzucił go w kąt. Potem zapomniał o nim, a gdy urząd zaczął się upominać o zwrot telefonu, zaczął go szukać. Gdy tylko komórkę znalazł, to odniósł ją do urzędu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here