Zbieraj liście, ratuj przyrodę

Rozpoczęła się jesienna edycja walki z uporczywym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Miasto rozdaje bezpłatnie worki na liście.


Mały, niepozorny, ale groźny motyl o nieco przydługiej nazwie – szrotówek kasztanowcowiaczek, od lat niszczy kasztanowce. Jego larwy zżerają miękisz liści kasztanowców, powodując żółknięcie i brzydki wygląd liści znacznie osłabiając drzewo. Do Europy przywędrował z Bałkanów i od kilku lat trwa jego intensywna ekspansja. Najprostszym sposobem walki z tym szkodnikiem jest grabienie opadłych z kasztanowców liści, bo to one są zimowym schronieniem dla larw szrotówka, które są bardzo odporne na chłody.

– Każda osoba mająca na swoim terenie kasztanowce, może zgłosić się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni w Lublinie po worki na liście. Worki będą wydawane wszystkim zainteresowanym w siedzibie MPZ w Lublinie przy ul. Misjonarskiej 20, od wtorku do czwartku, w godzinach od 8.00 do 10.00 – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Papierowe worki na liście będą wydawane do 22 października dla mieszkańców Lublina, a od 23 października mogą je odbierać instytucje. Zostało przygotowanych ich 1000 sztuk. Limit worków na jedno drzewo: 3 szt. (obwód pnia do 150 cm), 5 szt. (obwód pnia powyżej 150 cm).

– Prosimy osoby odbierające worki o grabienie i pakowanie liści we własnym zakresie. Bezpłatny odbiór liści zapewni MPZ w Lublinie: tel. 81 532 38 12 – dodaje rzeczniczka.

Jest o co walczyć, bo w naszym mieście rośnie około 19 tysięcy kasztanowców. Warto pamiętać, że naturalnym wrogiem szrotówka są sikorki. Te pożyteczne ptaki zjadają larwy szkodników. (EM.K.)