Zdrowa droga do szkoły

Blisko 70 tysięcy razy jeździli rowerem tej wiosny do szkoły uczniowie lubelskich podstawówek. Kampania „Rowerowa Wiosna” zakończyła się w minioną niedzielą piknikiem nad Zalewem Zemborzyckim.


– Rowerowa Wiosna jest kampanią edukacyjną. Poza zdrową rywalizacją odbyło się ponad 50 spotkań teoretycznych, poświęconych zasadom bezpiecznej jazdy rowerem oraz 30 zajęć praktycznych dla klas z bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym – wyjaśnia Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego, które koordynowało akcję.

Uczestniczyło w niej ponad 5,6 tysiąca uczniów z 40 lubelskich szkół podstawowych. Przyjeżdżali na zajęcia nie tylko rowerami, ale też na hulajnogach, deskorolkach, czy rolkach. – W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły aż 68 383 razy. To o 30 tys. przejazdów więcej niż w zeszłorocznej akcji. W stosunku do poprzedniego roku podwoiła się też liczba klas biorących udział w kampanii – cieszy się Michał Wolny.

„Rowerowa Wiosna” zakończyła się w ubiegłą niedzielę. Uczestnicy przejechali z placu Litewskiego nad Zalew Zemborzycki do ośrodka „Słoneczny Wrotków”. Wręczono tam nagrody dla szczególnie zaangażowanych klas i szkół. Tego dnia odbył się też ekopiknik, przygotowujący do nowych zasad segregacji śmieci.

Na tym edukacja rowerowa w lubelskich szkołach się nie kończy. – W czerwcu po raz pierwszy w Lublinie zostaną przeprowadzone „holenderskie” egzaminy na kartę rowerową. Uczniowie będą ćwiczyli prawidłowe manewry w normalnym ruchu drogowym. Tego typu egzamin odbędzie się w tym roku w trzech lubelskich podstawówkach: nr 2, 32 i 52 – dodaje M. Wolny.

Kampanię sfinansował urząd miasta. BCH