Żerują na strachu

Przez telefon udają zarażonego wirusem krewnego, wysyłają fałszywe wiadomości, a nawet kradną pod pretekstem zrobienia zakupów osobom starszym w czasie kwarantanny. Policja ostrzega przed oszustami.

Dla krętacza i złodzieja nie ma żadnych świętości ani granic, a ogólnoświatowa panika w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa to jedynie kolejna – jeszcze lepsza – okazja do obłowienia się. Policjanci ostrzegają, głównie osoby starsze, by nie dały się naciągnąć.

Jak dotychczas „na wnuczka-sprawcę wypadku”, tak teraz sprawcy dzwonią do swoich ofiar, udając wnuczka czy innego krewnego, który przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19 (albo rzekomego lekarza czy dyrektora szpitala, w którym chory krewny ma przebywać). Informują rozmówcę, że niezwłocznie musi pokryć koszty leczenia zarażonego – ofiara ma zdeponować pieniądze i przekazać je w umówionym czasie „przedstawicielowi szpitala”, który się do niej zgłosi.

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 23.03.2020 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.