„Złota Maska” dla Jolanty Rychłowskiej

Laureatce „Złotej Maski”, Jolancie Rychłowskiej, gratulacje składa wicemarszałek Krzysztof Grabczuk

We wtorek, 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w lubelskim Teatrze Starym odbyła się uroczysta gala środowiska artystycznego Lublina. Marszałek województwa i prezydent Lublina nagrodzili medalami oraz dyplomami wyróżniających się aktorów i ludzi sceny.


Odznaczenia otrzymało ponad sto osób i instytucji z całego województwa. Lubelski oddział Związku Artystów Scen Polskich przyznał swoje doroczne wyróżnienie – „Złotą Maskę”.
– „Złotą Maskę” przyznajemy za szczególnie pięknie zagraną rolę w ubiegłym roku. W 2017 roku było zagranych wiele pięknych i brawurowych ról w lubelskich teatrach – mówiła Nina Skołuba-Uryga, aktorka, przewodnicząca zarządu lubelskiego oddziału ZASP.
– To jest szczególne wyróżnienie, nagroda od wszystkich kolegów i koleżanek. Dziękuję tym, którzy wierzą we mnie i po raz kolejny przyznali mi to wyjątkowe wyróżnienie. Zawsze staramy się robić to, co umiemy, najlepiej – to jest nasz zawód, nasza pasja i miłość – mówiła Jolanta Rychłowska, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy. „Złotą Maskę” otrzymała za rolę w spektaklu na podstawie zbioru reportaży Pawła Piotra Reszki pt. „Diabeł i tabliczka czekolady” w adaptacji Kuby Kowalskiego.
Jolanta Rychłowska wciela się w nim w trudną rolę Jolanty K., pięciokrotnej dzieciobójczyni z Czerniejowa pod Lublinem. Lubelska aktorka „Złotą Maskę” otrzymała po raz czwarty.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych tego dnia przez władze województwa i miasta znaleźli się nie tylko aktorzy, ale i osoby działające często na zapleczu teatru, pracownicy techniczni i administracyjni. Wśród wyróżnionych przez marszałka znalazł się m.in. Leszek Tes z lubelskiej Fundacji Teatroterapia, który otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. – Dla moich podopiecznych, osób niepełnosprawnych, teatr stanowi centrum świata, wiele są w stanie dla niego poświęcić. Na co dzień są raczej odstawieni na boczne tory i pomijani, a teatr powoduje, że są na piedestale. Grając, zaczynają inaczej funkcjonować, staja się bardziej samodzielni – mówi Leszek Tes.
Medalem 700-lecia Lublina uhonorowano m.in. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
– Zadaniem teatru jest poszerzanie horyzontów. Teatr musi być czujny na to, co się dzieje dziś i na to, co będzie się działo jutro. To jest miejsce, gdzie nie tylko przychodzimy, by się rozerwać, ale też miejsce, w którym można wiele przemyśleć i przeżyć, w którym powinniśmy być otwarci na dialog – mówiła Dorota Ignatjew, dyrektor naczelna Teatru im. Juliusza Osterwy. – To w Lublinie znajdują się dwa najstarsze w Polsce teatry – Teatr Stary i Teatr im. Juliusza Osterwy, który nieprzerwanie działa od 132 lat. W naszym mieście jest bogata tradycja chodzenia do teatru, w ubiegłym roku odwiedziło nas dokładnie 36 tysięcy 703 osoby – dodała pani dyrektor. Emilia Kalwińska

Wicemarszałek Krzysztof Grabczuk wręczył Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego: Wojciechowi Dobrowolskiemu z Teatru im. Juliusza Osterwy, Arturowi Figielowi, Romanowi Kamińskiemu, Dominice Kołszut, Zenonowi Poniatowskiemu i Marcinowi Woźniakowi z Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Henrykowi Wójcikowi z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.
Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego zostali wyróżnieni: Anna Adamczyk z Teatru Muzycznego w Lublinie, Anna Kuziak z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Halszka Lehman i Jolanta Rychłowska-Żarnecka z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Katarzyna Marjasiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Tetiana Oreshko z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Leszek Tes z Fundacji Teatroterapia Lubelska oraz Ilona Zgiet z Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie.
Okolicznościowe dyplomy uznania otrzymały: Jadwiga Pruszkowska i Anna Rękas z Teatru Muzycznego w Lublinie.
Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali aktorzy Teatru im. J. Osterwy w Lublinie: Małgorzata Bójko, Janusz Cieślik, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Wojciech Dobrowolski, Barbara Fink, Karina Frydrych, Artur Kocięcki, Jerzy Rogalski, Helena Równicka i Jowita Stępniak.
Dyplomu Uznania Zarządu Województwa otrzymali: Marta Bojarska, Tomasz Bujak, Marzanna Ćwikała, Józef Dębicki, Tomasz Gliwka, Leszek Krzyżanowski, Paulina Lenartowicz, Robert Łączewski, Renata Niedziałek, Mariusz Orpik, Paweł Ozimek, Maria Sioma, Dominik Tkaczyk i Piotr Żerdzicki – aktorzy Teatru im. J. Osterwy, Jarosław Buczkowski, Danuta Jankowska, Paweł Maciałek, Agnieszka Milaniuk, Agnieszka Skoczylas, Paweł Stanisław Wrona z z Teatru Muzycznego oraz Roma Drozdówna z Teatru im. Hansa Christina Andersena, Barbara Gąbka z Teatru Dziecięcego „Kaprysek” w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, Arkadiusz Jurek z Teatru „Dziupla” z Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach, Monika Koziej z Teatru „maliWielcy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku, Anna Stanek z Teatru „Elipsa” z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Renata Walczak z Grupy Teatralnej „Marionetka” ze Szkoły Podstawowej w Palikijach, Anna Żaczek z Teatru „Kędziorki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kłoczewie.
Medale Prezydenta Miasta Lublin z rąk Krzysztofa Komorskiego, zastępcy prezydenta Lublina, odebrali: Zofia Bylica, Iwona Godzik-Ćwiek, Ewa Królikowska-Mach, Piotr Pecio, Wojciech Pyszniak i Marcin Ciołek z Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Danuta Chrześcijanek z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Medale 700-lecia Miasta Lublin otrzymali: Danuta Abramowicz, Ryszard Komorowski, Jan Krzysiak, Jan Wojciech Krzyszczak, Joanna Morawska, Anna Nowak, Ludwik Paczyński, Anna Pater, Henryk Sobiechart, Zbigniew Sztejman, Krystyna Szydłowska, Anna Świetlicka, Włodzimierz Wiszniewski, Piotr Wysocki, Nina Skołuba-Uryga, Roman Kruczkowski, Marian Kłodnicki, Maria Perkowska, Jacek Brzeziński, Michał Zgiet, Jarosław Tomica, Paweł Passini, Henryk Kowalczyk, Zenon Poniatowski, ks. dr Mariusz Lach oraz Teatr Osterwy, Teatr Provisorium i lubelski oddział ZASP. Nagrody okolicznościowe prezydenta Lublina otrzymali: Izabela Zin, Paweł Witek, Liliana Helman, Katarzyna Borek, Piotr Bublewicz, Marcin Kowalczuk, Barbara Wołosiuk, Tomasz Jusiak, Włodzimierz Staniewski i Piotr Kiliański.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here