Żmij pobudzał wyobraźnię

14 i 15 czerwca w Lublinie odbywał się Festiwal Lubelskich Legend. Stare Miasto na dwa dni zmieniło się w baśniową krainę. Na bramie Krakowskiej pojawiły się „oczy” a z Trybunału na Rynku wystawały ogony „żmija” – słynnej lubelskiej gadziny.


Zielone macki lub ogony, które tak podobały się fotografującym, to dzieło Designs In Air z Wlk. Brytanii. Umilały one festiwalowej publiczności przemieszczanie się po zakamarkach Starego Miasta śladem legend i podań Lublina. Na najmłodszych, na Błoniach przy Zamku przygotowano całe Podwórko Legend Lubelskich, czyli bajkowy plac zabaw.

Na placu po Farze ćwiczono szermierkę i musztrę, bawiono się gliną, tworzono lalki-motanki, pisano gęsim piórem i wykonywano zabawki z drewna. Przez cały festiwal trwało oprowadzanie szlakiem legend.

Wysłuchać można było np. „Opowieści Ducha Erazma Lubomelskiego” czy „Bajań o modzie i obyczajach dworskich”. Nie zabrakło też odbywających się w scenerii Starego Miasta przedstawień poświęconych bohaterom legend.

Festiwal Legend Lubelskich realizowany był w ramach projektu: „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”. Kolejna edycja za rok. Niezwykłą atrakcją Festiwalu był także spektakl zrealizowany przez grupę artystów z Łucka. (EM.K.)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here