Żółtańce na kwarantannie

Czy winny śnięcia ryb zostanie znaleziony i ukarany?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb w dużym zbiorniku zalewu Żółtańce jest zatrucie toksycznymi substancjami wprowadzonymi do doprowadzalnika wody. Zarząd Okręgu PZW zawiadomił policję o przestępstwie.

W dniu 24 kwietnia br. Biuro Okręgu PZW w Chełmie otrzymało informację od wędkarzy, że w okolicy wejścia wody pojawiły się „dziubkujące” drobne ryby. Po przyjeździe na miejsce informacje potwierdziły się. W tym dniu nie informowano służb ochrony środowiska, gdyż w przypadku napuszczania wody niejednokrotnie dochodzi do naruszenia warstwy osadów dennych, które może wywołać podobne zachowanie ryb.

Podobna sytuacja wystąpiła na stawie jednego z mieszkańców Weremowic – po napuszczeniu wody także zaczęły pokazywać się śnięte ryby. Śnięcie ustało ok. 5-6 maja. Wyniki badań wody ZO otrzymał w dniu 6 maja. W raporcie stwierdzono, że pobrane próbki w zakresie analizowanych wskaźników spełniają wymogi norm jakości wód. Nie przekazano ryb do badania do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, gdyż po konsultacji ze specjalistami oraz hodowcami wszystko wskazywało na to, że powtarza się sytuacja z roku 2017, kiedy to także doszło do strat w rybostanie…

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu PDF z 18.05.2020 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.