Zostały już puste półki

Czysty obłęd! Ludzie rzucili się do TESCO, jak niegdyś na palety z przecenionym cukrem w Carrefourze. Półki momentalnie opustoszały, a kolejek do kas nie było widać końca. To już koniec chełmskiego hipermarketu?

Chemia, kosmetyki za bezcen. Produkty spożywcze i artykuły przemysłowe nawet do 50 proc. taniej. Na początku ubiegłego tygodnia TESCO ogłosiło nagłą i wielką wyprzedaż. W Chełmie, jak i w innych miastach Polski, ludzie szturmem weszli do sklepu. Brali wszystko, co wpadło im w ręce, a co zostało okazyjnie przecenione, a potem w napięciu sprawdzali jeszcze ceny pod czytnikiem.

Przez cały tydzień, od rana do wieczora, hipermarket był pełen ludzi, choć po wielu hitach już w drugim dniu wyprzedaży zostały tylko puste półki i kartony. Wielu chełmian jednak zdążyło narobić zapasów na długie miesiące.

Skąd taka nagła i wielka wyprzedaż? – Pewnie zamykają sklep – komentowali klienci, przechadzając się między półkami.

O tym, że brytyjskie TESCO straciło swoją pozycję na rynku i zamyka kolejne hipermarkety w Polsce, wiadomo nie od dziś. Ale od dłuższego czasu mówiło się również o tym, że i chełmski sklep ma znaleźć się na liście do odstrzału – tym bardziej, że wiele miesięcy temu miały miejsce zwolnienia grupowe. Oficjalnie jednak, choć nie przynosi już takich zysków jak kiedyś, w tym roku jeszcze nie zostanie zlikwidowany.

Pod młotek idą sklepy w Żarach, Tychach, Rzeszowie, Bydgoszczy, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Piastowie i Warszawie. Po cichu mówi się, że hipermarkety TESCO, w tym docelowo chełmski, ma przejąć sieć Auchan, ale ta z zasady raczej nie informuje o swoich planach inwestycyjnych. Za to TESCO wraz z nagłą wyprzedażą poinformowało, że zmienia politykę sieci.

Zamierza przypominać dyskont i skoncentrować się na sprzedaży w tzw. formacie hipermarketu kompaktowego. Tzn. duże hipermarkety idą na sprzedaż, a supermarkety i hipermarkety kompaktowe będą miały nową, uproszczoną gamę produktów. Z półek zniknie m.in. sprzęt RTV i AGD, sieć pozostanie natomiast przy sprzedaży sezonowych produktów przemysłowych oraz odzieży marki F&F. (pc)