Zostań wolontariuszem kultury

Do 28 marca potrwa rekrutacja do programu „Wolontariusze Kultury”. Aplikować może każdy, kto ma nie mniej niż 16 i nie więcej niż 75 lat. – Atutem naszych wolontariuszy zawsze jest młodość i wewnętrzna energia, niezależnie od wieku. Razem chcemy świętować uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – twierdzą twórcy przedsięwzięcia.

Chcą po raz kolejny pokazać, jaki potencjał drzemie w osobach, które decydują się wspierać wydarzenia kulturalne na drodze wolontariatu. Współpraca taka przy ważnych dla miasta i jego mieszkańców imprezach to nie tylko okazja, by zdobyć wiedzę i umiejętności. To także szansa nawiązania bliskich znajomości z ciekawymi ludźmi, poznania zespołu, który w pracę wkłada całe swoje serce, a przede wszystkim możliwość zaskoczenia samego siebie tym, jak wiele można się nauczyć i przeżyć w krótkim czasie.

– Głównym celem programu „Wolontariusz Kultury” jest aktywizacja mieszkańców Lublina, rozbudowa zaplecza wolontariackiego Warsztatów Kultury, podniesienie poziomu wiedzy o wolontariacie i jego znaczeniu w kontekście tworzenia aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Zajęcia teoretyczne i praktyki, które proponujemy, wpłyną na sprawną realizację wydarzeń kulturalnych, na podniesienie jakości obsługi sektora kultury w mieście i regionie – wyjaśnia Katarzyna Pudło, koordynator z Warsztatów Kultury w Lublinie. – Program pozwala poznać wszystkim uczestnikom cały zespół pracowników Warsztatów Kultury i kompleksowe przygotowanie się do pomocy przy naszych wydarzeniach, co umożliwia skierowanie do bardziej wymagających i satysfakcjonujących zadań w przyszłości.

Kim jest wolontariusz kultury?

To osoba, która kocha imprezy kulturalne i chce być częścią ważnych dla Lublina wydarzeń, osoba zainteresowana ideą wolontariatu, a przede wszystkim leży jej na sercu rozwój naszego miasta. Organizatorzy zapraszają do współpracy mieszkańców Lublina w wieku od 16 do 75 lat, którzy chcą rozpocząć przygodę z wolontariatem lub kontynuować ją. Ich zdaniem, jest to najbardziej innowacyjny i kompleksowy kurs dla wolontariuszy w tej części Polski.

– Siłą wolontariuszy kultury była i jest ich młodość oraz wewnętrzna energia. Chcemy ten potencjał po raz kolejny pokazać w roku, gdy Lublin będzie świętować uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Ta współpraca przy ważnych dla miasta festiwalach, takich jak Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów czy Jarmark Jagielloński to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności, ale też szansa na nawiązanie bliskich znajomości ze wspaniałymi ludźmi. Ogromnie ciepło dziś myślimy o grupie wolontariuszy rekrutowanych z Ukrainy, którzy od zawsze byli częścią naszego programu i wydarzeń – mówią animatorzy z Warsztatów Kultury.

Jak stać się wolontariuszem kultury?

Animatorzy przygotowali dla kandydatów cykl bezpłatnych warsztatów i praktyk, dzięki którym zyskają szeroką wiedzę, jak efektywnie współpracować z organizatorami wydarzeń kulturalnych oraz sprawnie poruszać się w szeroko pojmowanym sektorze kultury. Prowadzący zajęcia ludzie są związani od lat z działalnością kulturalną w Lublinie, regionie, w całej Polsce. To pracownicy instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych mający praktyczne doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych o randze lokalnej, regionalnej i międzynarodowej. Podkreślają jak bardzo liczą obecnie na dużą grupę potencjalnych kandydatów z Ukrainy.

Zajęcia podzielono na dwie części. Moduł szkoleniowy, podczas którego dowiemy się jak dotrzeć do odbiorcy, jak opowiedzieć o sobie i wydarzeniu, przy którym pomagamy, jakich narzędzi internetowych warto używać, by promować organizowane wydarzenia. Przede wszystkim to spotkanie się z zespołem Warsztatów Kultury, z którym później wolontariusze będą współpracować. Szkolenia obejmą tematykę: Kulturalna mapa Lublina; Komunikacja i praca w grupie; Narzędzia pomocne do pracy w kulturze; Autoprezentacja – jak mówić o sobie; Sztuka wystąpień publicznych – jak opowiadać o wydarzeniach, w których pomagamy; Techniki animacji w kulturze – jak dotrzeć do odbiorcy i łamać „pierwsze lody”, jak być bardziej asertywnym; Produkcja wydarzenia kulturalnego od A do Z – moduł merytoryczny i logistyczny; Jak zajmować się z dziećmi i młodzieżą podczas wydarzeń kulturalnych.

Moduł praktyczny projektu to udział wszystkich uczestników w wydarzeniach organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Do zaliczenia programu zajęć potrzebny jest aktywny udział w co najmniej dwóch wybranych wydarzeniach.

Podsumujmy. Co należy zrobić?

1. Wypełnić formularz rekrutacyjny online – do 28 marca 2022, www.warsztatykultury.pl.

2. Poczekać na wyniki rekrutacji – organizatorzy prześlą je drogą mailową najpóźniej 31 marca.

3. Przyjść na pierwsze zajęcia mając podpisaną umowę i tekst regulaminu.

4. Zajęcia odbywać się będę od 9 kwietnia do 11 czerwca 2022 – uczestnicy projektu będą brać udział w spotkaniach i warsztatach w trybie weekendowym, od 3 do 4 spotkań w miesiącu, w wymiarze 6 godzin. Gdzie? W Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7, tel./fax 081 533 08 18, e-mail: wolontariat@warsztatykultury.pl.5. Wszelkie potrzebne informacje i dokumenty znajdziemy na witrynie Warsztatów Kultury w Lublinie.

Program podjęty przez Warsztaty Kultury w Lublinie odbywa się cyklicznie od lat, a tematyka oraz rodzaj szkoleń wolontariuszy zmieniają się zależnie od potrzeb oraz założeń strategii kulturalnej miasta.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here