Zostawiasz rower przed sklepem? Zabezpiecz go

Pogoda zachęca do skorzystania z roweru, ale warto pamiętać o tym, że sezon rowerowy to również okres zwiększonej aktywności złodziejów. A ci są coraz bardziej bezczelni. Jednego schwytali niedawno chełmscy kryminalni, teraz apelują o ostrożność i zabezpieczanie jednośladów.

Z roku na rok na chełmskich ulicach przybywa amatorów jazdy na rowerze. To dobrze, zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Warto jednak pamiętać o tym, że sezon letni, czyli rowerowy, wiąże się też ze zwiększoną aktywnością złodziei. Rabusie kradną jednoślady z klatek schodowych, garaży, ciągów piwnicznych, balkonów etc. Przykład: niedawno dwa rowery zniknęły sprzed sklepów.

– Niezabezpieczone jednoślady pozostawione były bez nadzoru pod punktami handlowo-usługowymi. Pokrzywdzeni oszacowali wartość strat na łączną kwotę ponad 3 tysiące złotych. Policjanci kryminalni, którzy zajęli się sprawą, ustalili prawdopodobnego sprawcę. Okazał się nim 45-latek bez stałego miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze znaleźli przy nim pochodzący z kradzieży telefon komórkowy – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Mężczyzna usłyszał już zarzuty kradzieży, a policjanci odzyskali jeden skradziony przez niego rower – dodaje komisarz.

Mundurowi apelują, aby zabezpieczać swoje jednoślady, nawet jeśli wchodzimy gdzieś „tylko na chwilę”. Jednym ze skutecznych sposobów jest oznakowanie swojego roweru. W tym celu należy z dowodem zakupu roweru skontaktować się ze swoim dzielnicowym lub bezpośrednio z Komendą Miejską Policji w Chełmie. Procedura polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem kodu identyfikacyjnego oraz wydaniu właścicielowi poświadczenia rejestracji pojazdu w bazie danych policji.

Metoda może skutecznie odstraszyć złodzieja – oznakowany rower trudniej sprzedać, a dodatkowo w razie kontroli system potwierdzi, że pochodzi on z kradzieży. Najważniejsze jednak, to pamiętać o każdorazowym zabezpieczeniu roweru solidną blokadą. Ważne, aby blokadę zakładać na ramę, nigdy tylko na koło, ponieważ złodziej może je odkręcić. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here