ZUS plus

Obowiązki związane z obsługą Bonu Turystycznego i Programu 300 plus, które spadły na ZUS, piętrzą kolejki przed placówkami zakładu, również w Chełmie. Chociaż o świadczenia można występować tylko przez Internet, to jednak wiele osób chce pomocy przy przebrnięciu przez cyfrowe formularze lub preferuje osobisty kontakt z urzędnikiem. Tymczasem związkowcy z ZUS straszą protestami w związku z nadmiarem pracy i niskimi płacami.

Pracownikom ZUS przybywa obowiązków. Zakład od ubiegłego roku obsługuje większość świadczeń z tarcz antykryzysowych Covid, później doszedł do tego Polski Bon Turystyczny, a od niedawna zajmuje się też programem Dobry Start (tzw. 300+), który przejął od ośrodków pomocy społecznej. Coraz częściej mówi się, że może przejąć też od nich obsługę programu 500+. Interesanci pytają czy to w związku z nowymi zadaniami przed placówkami ZUS, również w Chełmie, ustawiają się długie kolejki. – We wtorek przed chełmskim inspektoratem stała spora grupa ludzi, może ZUS-owi brakuje pracowników do ich obsługi? – napisał do nas jeden z Czytelników dołączając zdjęcie.

– Faktycznie, ZUS przejął obsługę programu Dobry Start oraz Polskiego Bonu Turystycznego – wyjaśnia Piotr Olewiński z ZUS. – O oba te świadczenia można wnioskować wyłącznie przez Internet. Pomagamy w tej kwestii osobom, które mają trudności z obsługą komputera. W związku z nowymi zadaniami inspektorat w Chełmie, podobnie jak pozostałe placówki ZUS, przeszedł zmiany organizacji pracy.

W Chełmie powstały trzy osobne stanowiska dla klientów wyposażone w komputery z dostępem do Internetu. Można na nich złożyć wnioski o dobry start i aktywować bon turystyczny.

– Większość osób odwiedzających ZUS w tej sprawie prosi przy tym o pomoc pracowników, np. w wypełnieniu wniosku on-line, stąd też zdarzają się momenty, w których czas oczekiwania może się wydłużyć – mówi P. Olewiński. – Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w tym zakresie i zmieniają się na stanowiskach pomocniczych w zależności od bieżących potrzeb. Zatrudniono także dodatkową osobę, która wspiera bieżącą obsługę tych zadań. W tej chwili większość spraw, z którymi przychodzą chełmscy klienci ZUS, to właśnie świadczenie Dobry Start i Polski Bon Turystyczny. Lokalne zainteresowanie jest więc faktycznie bardzo duże. Wiele osób przychodzi też, by złożyć w lipcu wniosek o emeryturę.

ZUS uruchomił też dodatkowe punkty w instytucjach publicznych, w których będą dyżurować eksperci. Pomogą w założeniu konta na PUE ZUS i wypełnieniu wniosku. Terminy i miejsca dyżurowania ekspertów publikowane są na stronie internetowej placówki w zakładce „Dobry Start”.

Przeciwni dokładaniu nowych obowiązków na pracowników Zakładu są działacze Związkowej Alternatywy – jednego ze związków zawodowych działających w ZUS. Nie chcą przeniesienia do ZUS obsługi świadczenia 500 plus. Domagają się zwiększenia zatrudnienia, podwyżek i straszą strajkiem, jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione. Związkowcy chcą podniesienia płacy o 1000 zł, zwiększenia nagród kwartalnych do minimum 1000 zł netto, półrocznego – płatnego urlopu dla poratowania zdrowia dla pracowników z działów obsługi klienta a trzymiesięcznego dla pozostałych. (bf)