Zwierzęta czekają na adopcję

Wolontariusze cały dzień pracowali przy wybiegu dla psów

Adoptując jednego psa ze schroniska, nie zmienisz całego świata, ale świat zmieni się dla tego jednego psa – zachęcają pracownicy chełmskiego schroniska dla zwierząt. Za kratami na nowy dom z utęsknieniem czekają wszystkie czworonogi, zarówno te małe, jak i te duże. Miejsca w przytulisku zaczyna powoli brakować.

Dzięki wolontariuszom fundacji Cemex Polska czworonogi z chełmskiego schroniska otrzymają niebawem nowy wybieg. Cały dzień grupa 21 osób w pocie czoła pracowała przy karczowaniu zarośli, koszeniu trawy, odsłonięciu ogrodzenia i uszczelnieniu go specjalnymi płytami oraz wzmocnieniu siatką. Kopali, dźwigali, osadzili dwie bramy wejściowe na teren wybiegu, a w międzyczasie wyprowadzali podopiecznych schroniska na spacery.

Niestraszne im były ani upały, ani ciężkie roboty fizyczne. Przyświecało zaś hasło: „Zostaw miejsce lepszym, niż je zastałeś”. Wszystko w ramach realizacji projektu, który wygrał grant w konkursie fundacji Cemex „Budujemy przyszłość”. Jesienią wolontariusze wrócą do schroniska z drugim etapem tego projektu. Na razie nie wiadomo, jaką niespodziankę szykują bezdomnym zwierzętom.

Pracownicy schroniska cieszą się, że ich podopieczni będą mieli tak potrzebne do wybiegania się i rozładowania energii miejsce. Problem w tym, że aktualna liczba przebywających w schronisku zwierząt jest niepokojąca. Faktem jest, że wciąż w okresie wakacyjnym liczba przyjęć wzrasta, ale jeśli tak dalej pójdzie, może zabraknąć miejsca. Pracownicy schroniska proszą o pomoc.

– Optymalna liczba podopiecznych to około 50. Obecnie w schronisku znajduje się 75 zwierząt – mówi Mirosław Blacha, administrator chełmskiego schroniska.

Schronisko bywa nazywane jest złem koniecznym, ale to pierwsze miejsce, o którym powinien pamiętać każdy, kto szuka swojego zaginionego zwierzęcia lub pragnie przygarnąć psa czy kota pod swój dach. Za kratami biją dziesiątki serc, które tylko czekają, by kogoś pokochać. Wiele niekochanych, porzuconych i skrzywdzonych zwierząt, które szukają swego pana na całe życie. Małe i duże, kudłate i krótkowłose. Takie, które uwielbiają się przytulać i takie, które doskonale sprawdzą się w roli strażników domowych. Różnorodność psów, które czekają na adopcję w chełmskim schronisku dla zwierząt jest ogromna. Każdy na pewno znajdzie najlepszego dla siebie czworonoga.

Zwierzętami opiekuje się wyszkolona załoga, która służy cennymi wskazówkami oraz pomocą w doborze odpowiedniego pupila. Każdy psiak w schronisku jest zaszczepiony, zachipowany, odrobaczony i odpchlony. Zwierzęta poddawane są też kastracji i sterylizacji. W sprawach adopcji schronisko czynne jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8:30 do 14:30, a we wtorki i czwartki od godz. 8:30 do 16:00. Można przyjść, obejrzeć zwierzaki i poradzić się pracowników. (pc, mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here