Życie samo się nie zrobi…

W najbliższy piątek, 29 marca, po mszy św. o godz. 19 w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5 na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyruszą setki wiernych. Do wyboru mają sześć tras, liczących od 30 do ponad 50 km. Pod koniec ubiegłego tygodnia zapisanych było już ponad 1200 osób.


Ekstremalna Droga Krzyżowa to nocna wędrówka po wyznaczonej trasie, którą przemierza się samotnie lub w małych grupach. – Modlę się o to, żeby tego dnia było trudno, zimno i deszczowo, żeby uczestnicy mogli przekraczać samych siebie, żeby doświadczyli życia ekstremalnego, bo warto żyć ekstremalnie – mówi ks. Mirosław Ładniak, koordynator EDK. Tegoroczne hasło „Życie samo się nie zrobi” ma zmobilizować pątników do refleksji nad ich życiem, nad wiarą w XXI wieku i miejscem Boga w codzienności.

Jak co roku na EDK zapisało się wiele młodych osób. – Zdecydowałem się w tym roku wyruszyć z przyjaciółmi szlakiem żółtym św. Jana Pawła II. Mimo że na co dzień uprawiam sport, to ta nocna wędrówka zawsze jest wyzwaniem – fizycznym i duchowym. Kiedy idzie się w ciszy i rozważa daną stację czy modli przy pomocy różańca, to naprawdę można zastanowić się nad swoim życiem – mówi Paweł Gładysz, student Uniwersytetu Przyrodniczego.

Kolorowe trasy

W tym roku, obok czterech tras do sanktuarium w Wąwolnicy i jednej wokół Zalewu Zemborzyckiego, pojawiła się nowa – brązowa trasa bł. o. Józefa Mazurka z Lublina do bazyliki św. Anny w Lubartowie (37 km). Patronami szlaków są m.in. osoby związane z Lubelszczyzną oraz postacie, którymi można się zainspirować.

Oprócz tych tras do wyboru są również: niebieska św. Faustyny Kowalskiej (31 km), czerwona Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego (46 km), fioletowa bł. Władysława Gorala (41 km) i najdłuższa – czarna, bł. Piotra Jerzego Frassatiego (51 km).

– W tym roku wyjątkowo wybieram się na najkrótszą trasę wokół Zalewu Zemborzyckiego, gdyż wcześniej nie miałem okazji nią przejść – mówi Mikołaj Kołodziejczyk, student UMCS. – Jest to moja trzecia EDK, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Dla mnie jest to niecodzienne przeżycie, które sprawia, że czeka się na nie cały rok. Nigdzie indziej nie spotkałem się z taką atmosferą – masa ludzi wytrwale maszerująca w ciszy.

Formularz zapisów na EDK dostępny jest na stronie: https://www.edk.lublin.pl./ Uczestnicy otrzymają pakiet pielgrzyma: opaskę odblaskową oraz rozważania Drogi Krzyżowej. Koszt udziału w EDK wynosi 10 zł. MG