100 dni prezydenta

Prezydent Krzysztof Żuk podsumował pierwsze 100 dni swojej trzeciej kadencji. – Skutecznie realizujemy program wyborczy – ocenił. Innego zdania oczywiście jest opozycja, a swoje uwagi mają również lubelscy rowerzyści.


Krzysztof Żuk spotkał się z dziennikarzami w holu na parterze ratusza. W tym samym miejscu kilka miesięcy temu oficjalnie ogłosił, że po raz trzeci został wybrany na urząd prezydenta Lublina. W piątek towarzyszyli mu m.in.: Mariusz Banach, zastępca prezydenta ds. oświaty i wychowania, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji, Maja Zaborowska, wywodząca się z Nowoczesnej radna prezydenckiego klubu czy jego przewodniczący Michał Krawczyk.

– Skutecznie realizujemy nasz program, utrzymując się na stabilnej ścieżce rozwoju. Trzeba przyznać, że mamy większy komfort aniżeli w trakcie poprzedniej kadencji (klub radnych Żuka liczy 19 osób, klub PiS 12 – przyp. aut.) – stwierdził prezydent i przypomniał hasła-filary programu, czyli: „metropolia Lublin”, „zielone i ekologiczne miasto”, „praca i nowoczesna gospodarka” oraz „miasto dla wszystkich mieszkańców”. Jakie działania wymienił?

– Opracowana została dokumentacja projektowa dworca metropolitalnego. Pod koniec roku planujemy ogłoszenie przetargu. Prowadzimy zaawansowane inwestycje drogowe. Stan prac na Wrotkowskiej wynosi około 60 procent, na Abramowickiej – 90 procent, a na Choinach około 50 procent. Wiosną powinny być gotowe projekty wykonawcze związane z rewitalizacją błoni pod Zamkiem – wyliczał.

Prezydent poruszył również kwestię planowanej przebudowy Al. Racławickich. – Przedłużyliśmy okres związania ofertą w toczącym się postępowaniu przetargowym. Będziemy kontynuować negocjacje w zakresie zmiany wysokości dofinansowania bądź modyfikacji projektu unijnego – zdradził.

Rowerzyści kontratakują

Prezydent Żuk przyznał, że wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie koncepcji przebudowy stadionu żużlowego. Przypomniał też, że w 2019 roku w Lublinie odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej do lat 20, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce oraz Akademickie Mistrzostwa Polski w Pływaniu. Wspomniał też o sytuacji prawnej Zalewu Zemborzyckiego.

– Ze względu na decyzję wojewody, dotyczącą przekazania Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie” wykonywania praw właścicielskich, prowadzimy rozmowy, co do sposobu i zakresu przekazywania uprawnień i obowiązków. Złożyliśmy propozycję zawarcia porozumienia, które umożliwi doprowadzenie do końca rozpoczętych prac budowlanych, czyli budowy przepompowni wody oraz remontu zapory bocznej – wyjaśnił. Prezydent wspomniał też o planowanej rewitalizacji Parku Ludowego.

– Wyraziłem zgodę na zwiększenie środków na realizację inwestycji – powiedział, nawiązując do tego, że poprzednie postępowania przetargowe były unieważniane, ponieważ wykonawcy życzyli sobie większych kwot pieniędzy aniżeli planowało wydać miasto.

Krzysztof Żuk wspomniał też m.in. o trwającej budowie szkoły przy ulicy Berylowej, planowanej budowie szkoły na Ponikwodzie oraz o realizacji programu „Dostępny Lublin”. W jego ramach planowana jest likwidacja barier architektonicznych, z którymi zmagają się osoby starsze i niepełnosprawne.

Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm prezydenta. Członkowie Porozumienia Rowerowego przypomnieli założenia zawartej kilka miesięcy temu deklaracji. Prezydent obiecał np. wybudowanie 12 kilometrów „wydzielonych dróg rowerowych” rocznie. „Z tej deklaracji raczej nie uda się wywiązać.

W budżecie praktycznie nie ma takich inwestycji. Obecnie w budowie jest 16,6 km dróg rowerowych, ale żadna z inwestycji nie dotyczy budowy dróg rowerowych niezależnie od inwestycji drogowych” – komentują cykliści na portalu lublinrowerem.pl. To nie jedyna uwaga. – „Prezydent obiecał rozpoczęcie budowy najważniejszych tras rowerowych w 2019 roku. Tej deklaracji nie udało się spełnić. Żadne z poniższych działań nie znalazło się w budżecie na 2019 rok” – czytamy.

– Obiecywać zawsze jest łatwo. Na razie prezydent spełnił właściwie jedną ważną obietnicę, dotyczącą bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla 65-latków – skomentował Stanisław Brzozowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here