100 lat wspólnego dziedzictwa

Kongres „100 lat wspólnego dziedzictwa” organizowany przez KUL oraz Urząd Wojewódzki spowodował, że przez pięć dni w naszym mieście oraz w Chełmie i Zamościu gościli przedstawiciele strony amerykańskiej. Do Lublina przybyła m.in. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.


Częścią kongresu były sesje plenarne na KUL-u, który w tym roku odchodzi swoje stulecie. Na uczelni dyskutowano na temat amerykańskich inwestycji w Polsce czy perspektyw współpracy pomiędzy Polską a USA. Z okazji kongresu na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydentów Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona i Ronalda Reagana. Kongres, po raz pierwszy odbywający się w Lublinie, był miejscem do spotkania ludzi biznesu, nauki i kultury z Polski i USA.

Amerykanie i Polacy brali udział we wspólnych posiedzeniach w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i wizytach w Chełmie czy Zamościu. Lubelska inicjatywa była okazją do wymiany doświadczeń przedstawicieli obu państw, a także wzajemnego poznania ludzi nauki, kultury i biznesu. W tym roku mija 99 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here