Lubelski Węgiel Bogdanka świętuje historyczny moment. Właśnie wydobyła 200-milionową tonę węgla od początku swojego istnienia. Kopalnia, fedrująca na Lubelszczyźnie od 1982 roku, osiągnęła ten imponujący wynik potwierdzając, że jest jedną z największych i najbardziej efektywnych kopalni w całej historii eksploatacji węgla kamiennego w Polsce.
Historyczną, 200-milionową tonę węgla wydobyto na powierzchnię 28 grudnia podczas I zmiany na polu Bogdanka. „Jubileuszowy” węgiel, załadowany do wagonu kolejowego, odjechał z kopalni bezpośrednio do elektrowni Kozienice, należącej do Grupy Enea.
Pierwsze sto milionów ton węgla Bogdanka wyprodukowała po 30 latach fedrowania. Natomiast kolejne sto milionów zrealizowano już w znacznie krótszym czasie, tj. po 11 latach. Świadczy to zdaniem zarządu spółki o wzroście efektywności, stale wdrażanych innowacjach organizacyjnych i górniczych oraz o zaangażowaniu załogi.
– Dzisiejszy dzień to nie tylko kamień milowy w historii Bogdanki, ale także dowód ambicji i ciężkiej pracy wszystkich, którzy przyczynili się do budowy i rozwoju tej kopalni. To dzięki tej determinacji Bogdanka osiąga dziś rekordowo wysokie zyski jak i rekordowe, w porównaniu z branżą, wskaźniki efektywności wydobycia – mówi Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-handlowych LW Bogdanka.
– Osiągnięcie tej symbolicznej liczby nie tylko potwierdza stabilną pozycję Bogdanki na krajowym rynku węgla, ale również podkreśla nasz wkład w zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nasza produkcja i zarazem sprzedaż węgla do naszych kluczowych odbiorców, z którymi posiadamy długoterminowe kontrakty, realizowana jest planowo. Ostatnio, wznowiliśmy też eksport lubelskiego węgla na kierunku ukraińskim – dodaje Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.
– Gratuluję całej załodze tego osiągnięcia. Dziękuję zarówno tym, którzy dziś pracują w kopalni, jak i tym, którzy przez ostatnie 4 dekady budowali sukces Bogdanki. Produkcja węgla w IV kwartale w naszej Spółce przebiega bardzo dobrze, podtrzymujemy zatem realizację naszego rocznego planu, tj. 7 mln ton węgla handlowego w 2023 roku – podsumowuje Dariusz Batyra, naczelny inżynier kopalni – kierownik ruchu zakładu górniczego pod ziemią. JM, źródło i fot. Bogdanka