26. Jesienny Konkurs Recytatorski

Za nami kolejny konkurs poetycki organizowany przez Centrum Kultury w Lublinie. To cenna inicjatywa edukacyjna na rzecz miłośników recytacji z Lublina oraz powiatu lubelskiego i świdnickiego.


Tematem tegorocznej edycji Jesiennego Konkursu Recytatorskiego była „Współczesność”. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci i wszyscy chętni. Jury konkursu w składzie: Małgorzata Gryglicka-Szczepaniak – kierownik Biura WOK w CSK, instruktorka do spraw kultury żywego słowa, recytacji i teatru, jurorka w konkursach recytatorskich i literackich; Joanna Kolstrung – Centrum Kultury w Lublinie, animatorka kultury, organizatorka i jurorka młodzieżowego ruchu artystycznego, producentka wydarzeń kulturalnych; Jarosław Zoń – dziennikarz Polskiego Radia Lublin, wybitny recytator, od lat obecny na najważniejszych recytatorskich scenach w Polsce, wysłuchało 48 prezentacji recytatorskich.

Finał 26. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego miał miejsce 6 grudnia br. w sali CK. Odbył się tu Koncert Laureatów z udziałem wszystkich recytatorów oraz instruktorów. Na scenie zobaczyliśmy wszystkich 19 laureatów Jesiennego Konkursu Recytatorskiego 2022. A są to: Agnieszka Adamczyk, Maksymilian Artecki, Emilia Cegłowska, Tomasz Drozd, Julia Drozdek, Natalia Dyjak, Zuzanna Guz, Kacper Kalemba, Natalia Knap, Agata Kozieł, Zofia Kozłowska, Emilia Marzec, Julia Osiak, Alicja Roczon, Milena Sobiesiak, Aleksandra Suchodolska, Maciej Szczepański, Joanna Weremczuk, Maja Wieleba.

W swoim oświadczeniu jury dziękuje wszystkim uczestnikom za dzielenie się sprawami dla nich ważnymi poprzez słowa literatury współczesnej. Dziękuje również instruktorom i nauczycielom oraz rodzinom za wspieranie recytatorów w ich pasji do prezentacji scenicznej. – Zwracamy uwagę na konieczność ciągłego kształcenia warsztatu artystycznego, w tym tak istotnych dla niezakłóconego odbioru słowa: dykcji i emisji głosu. Przypominamy także o ważnej umiejętności skracania tekstu, by nie przytłaczać esencji przesłania długością wypowiedzi. Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Wszystkich uczestników zachęcamy do dalszej pracy i rozwijania artystycznego potencjału poezji – apelują organizatorzy konkursu. Marek Rybołowicz