„300 +” na wyprawkę szkolną

35 milionów złotych trafiło do lubelskiego samorządu. To kolejna pula środków na realizację rządowego programu „Dobry start”.


Od początku realizacji programu do samorządów w naszym województwie trafiło ponad 75 mln zł (80,6% jego szacunkowych kosztów w naszym regionie).

– Cieszę się niezmiernie, że dzisiaj przekazane środki zapewnią możliwość wypłaty świadczenia na wyprawki szkolne dla wszystkich rodzin, które złożyły wnioski. Liczę na to, że samorządy dołożą wszelkich starań, by pieniądze zostały wypłacone w maksymalnie szybkim terminie, bez żadnych opóźnień – podkreśla wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Przypominamy, że prawo do świadczenia „Dobry Start” przysługuje raz w roku uczącym się 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24. roku życia, wnioski w Lublinie w formie papierowej składać można w pięciu filiach lubelskiego MOPR i siedmiu Biurach Obsługi Mieszkańców. Warto wiedzieć, że z przyjmowania wniosków wyłączony jest punkt MOPR przy Zemborzyckiej.

Prawo do rządowej wyprawka przysługuje wszystkim uczącym się dzieciom niezależnie od dochodu rodziny. Nie obejmuje przedszkolaków i dzieci chodzących do przyszkolnych „zerówek”. Nie przysługuje także studentom, uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Wnioski można składać również elektronicznie przez platformę internetową Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

Do 7 września 2018 r. rozpatrzono już 154 017 wniosków i przyznano 256 549 świadczeń. Do rodzin trafiło ponad 38 mln zł. Wyprawka szkolna „Dobry Start” trafić ma do ok. 302 tys. dzieci z terenu województwa lubelskiego. Gminy na jej wypłatę mają dwa miesiące od daty złożenia dokumentów. Wnioski należy składać wyłącznie do 30 listopada. Po tym terminie nie będą rozpatrywane

Emilia Kalwińska

Gdzie złożyć wniosek o „Dobry Start” i 500 Plus we wrześniu:

W pięciu filiach MOPR – czynnych od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00.
1. MOPR Lublin, Filia Nr 1, ul. Lubartowska 6-8,
2. MOPR Lublin Filia Nr 2, ul. Hutnicza 1A,
3. MOPR Lublin Filia Nr 3, ul. Mieszka I,
4. MOPR Lublin Filia Nr 4, ul. Kompozytorów Polskich 8,
5. MOPR Lublin Filia Nr 5, ul. Nałkowskich 114,

i w siedmiu Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin:

biura czynne w poniedziałek, wtorek 8.00-16.30 oraz środa, czwartek, piątek 8.00-15.00 to: BOM, ul. Wieniawska 14; BOM, ul. Filaretów 44; BOM, ul. Franciszka Kleeberga 12a i BOM, ul. Szaserów 13-15.

Biura czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-16. 30 to: BOM, ul. Władysława Jagiełły 10, BOM, ul. Pocztowa 1 i BOM, ul. Wojciecha Żywnego 8.

Wszystkie wymienione punkty przyjmują też wnioski o ustalenie prawa do 500 +, świadczeń rodzinnych czy z funduszu alimentacyjnego.