70 tysięcy na laptopy dla uczniów

31 nowych laptopów kupi powiat włodawski w ramach grantu Ministerstwo Cyfryzacji. Na ten cel uzyskano 70 tys. zł. Komputery przeznaczone będą dla uczniów trzech szkół prowadzonych przez powiat – I LO, ZSZ nr 1 i II LO oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazuje samorządom pieniądze na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli. Sprzęt ma usprawnić funkcjonowanie nauki zdalnej i wspomóc tych nauczycieli i uczniów, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu. O pieniądze mogły wnioskować wszystkie gminy, miasta i powiaty. Łącznie na sprzęt dla szkół zostanie przekazane ponad 180 mln zł.

Wnioski można było składać od 1 kwietnia. Zgodnie ze wskazówkami Ministerstwa Edukacji Narodowej, na początku należało sprawdzić, na jakie środki może liczyć dany samorząd. Są to kwoty od 35 tys. zł do 100 tys. zł. Wysokość finansowania jest uzależniona od liczby uczniów w określonej gminie lub powiecie.

Powiat włodawski otrzymał już 69 998 zł. Wystarczy to na 31 nowych laptopów. Dodatkowo w tej cenie zakupione zostaną routery. Laptopy będą miały co najmniej 15-calowe wyświetlacze, pamięć 8 GB i system operacyjny Windows 10. Komputery będą miały też bezpłatny internet (ale nie bezterminowo).

– To jest na pewno ważna i potrzebna pomoc – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk. – Wielu uczniów naszych szkół było wykluczonych lub miało ograniczone możliwości edukacji właśnie z powodu braku dostępu do komputera czy internetu.

Laptopy powiat otrzymał w ramach Konkursu Grantowego Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego.

Gminy powiatu włodawskiego oraz miasto Włodawa również otrzymały lub otrzymają wsparcie z tego programu. Przykładowo, w przypadku gmin Wyryki i Stary Brus są to kwoty ponad 40 tys. zł, natomiast w przypadku miasta Włodawy – ok. 70 tys. zł. Po otrzymaniu pieniędzy samorządy te dokonają szybkiej procedury zapytań ofertowych, by sprzęt jak najszybciej trafił do szkół i uczniów. (pk)