Afisz kulturalny

Do kilku chełmskich instytucji po lockdownie powoli wraca normalność. Otwarte są m.in. Chełmskie Podziemia Kredowe, Muzeum Ziemi Chełmskiej i częściowo także Chełmski Park Wodny.

Chełmski aquapark

10 maja po półrocznym zamknięciu otwarto, ale na razie tylko częściowo, bo dla wybranych Chełmski Park Wodny. Pracownicy chełmskiego aquparku cieszą się, że znowu jest tam gwarno, głośno i wesoło. Zgodnie z wytycznymi od 1 maja z „basenów” mogą korzystać sportowcy zawodowi oraz dzieci i młodzież uczestniczące we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Dopuszczono jednak otwarcie „basenów i obiektów sportowych zamkniętych w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Warunek jest taki, że w basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia basenu albo obiektu. Dla tych, którzy spełniają warunki duży i mały basen sportowy w chełmskim aquaparku są otwarte. Chełmski Park Wodny czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 21.00, w sobota od 8.00 do 14.00, w niedzielę – zamknięty.

Królestwo Ducha Bielucha

Zabytkową kopalnię kredy można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Grupy zwiedzających mogą liczyć maksymalnie 10 osób. Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 82 565 25 30. W Chełmskich Podziemiach Kredowych honorowane są karty: dużej rodziny oraz 3+.

Muzeum Ziemi Chełmskiej

Po długim zamknięciu na wystawy zaprasza także Muzeum Ziemi Chełmskiej. Do zwiedzania następujące ekspozycje: ul. Lubelska 55 – „Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72”; ul. Lubelska 57 – „Skarby przyrody”, „Co powinniśmy wiedzieć o przyrodzie Ziemi Chełmskiej. Unikalny świat przyrody”, „Chełm w fotografii XIX i XX wieku”; ul. Lubelska 56A – „Powrót do przeszłości. Dzieje tradycyjnej kultury regionu chełmskiego”, „Z pogranicza…” – wystawa fotograficzna Ryszarda Karczmarskiego; ul. Świętego Mikołaja 4 – „Sztuka sakralna ze zbiorów MZCh”.
(fot. MZCh, UM Chełm)

Teatr piasku – Mały książę

Chełmski Dom Kultury zaprasza 4 czerwca o godz. 19.00 na spektakl Teatru Piasku pt. „Mały książę”. To wydarzenie przeniesione z 14 maja, a zakupione wcześniej bilety pozostają ważne (ewentualne zwroty biletów w kasie Chdk nie później niż do 21 maja). Będzie to ponadczasowa historia „Małego Księcia” opowiedziana różnymi technikami artystycznymi przez gwiazdy programu „Mam Talent” – Tatianę Galistynę i VLODYR-a. Widowisko będzie malowane piaskiem, światłem, na wodzie oraz techniką szybkiego malowania. Dopełnieniem show jest piękna oprawa muzyczna. Spektakl polecany jest dzieciom od 5. roku życia i dorosłym. Bilety 55 – 75 zł.

Koncert Sławka Uniatowskiego

13 czerwca br. w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Sławek Uniatowski. „The Best of” to koncert z autorskimi utworami artysty oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Bilety w cenie 80-120 zł. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Bilety do kupienia także na: EBILET.pl, biletyna.pl, kupbilecik.pl.

Stand Up Polska – Historyczna Wielka Trasa

Miłośników kabaretu Chełmski Dom Kultury zaprasza 12 czerwca br. o godz. 19.00 na wydarzenie pod nazwą Stand Up Polska – Historyczna Wielka Trasa. Na scenie wystąpią: Antoni Syrek-Dąbrowski, Cezary Jurkiewicz, Karol Kopiec, Cezary Ponttefski, Bartłomiej Walos, Maciej Buchwald, Sebastian Rejent, Bartosz Zalewski, a całość poprowadzi Maciej Adamczyk. Wydarzenie przeniesione jest z 20 maja, zakupione bilety pozostają ważne, a ewentualne ich zwroty w kasie Chdk nie później niż 2 tygodnie przed wydarzeniem (do 29 maja). Kontakt w sprawie zwrotów: sekretariat@chdk.chelm.pl. Sprzedawane są bilety nienumerowane, rozkład widowni – połowa sali (252 miejsca) z zachowaniem dystansu społecznego, wymagane maski oraz dezynfekcja dłoni. Możliwość zajęcia co drugiego miejsca. Wytyczne sanitarne mogą ulec zmianie zgodnie z wytycznymi odpowiednich ministerstw oraz służb sanitarnych. Bilety w cenie 59 zł (Rz.I – III) i 79 zł (Rz.IV-XIX).

Kolorowy Dzień Dziecka przełożony

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o „Kolorowym Dniu Dziecka” zaplanowanym przez Chełmski Dom Kultury 30 maja br. w amfiteatrze Kumowa Dolina. Okazało się jednak, że w tym terminie impreza, na którą miał być wstęp wolny, nie będzie jeszcze możliwa. Została więc przez organizatorów przełożona na 26 czerwca br. Okazją będzie już nie tylko dzień dziecka, ale i powitanie lata. W programie „Kolorowego powitania lata” przewidziano występy dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, konkursy z nagrodami, pokazy sportowe, warsztaty plastyczne, spektakl i animacje dla dzieci w wykonaniu „Teatru Lalek Pinokio”, dmuchane wesołe miasteczko, gry planszowe i inne atrakcje. Imprezę zaplanowano w godzinach 14.00-19.00. Wstęp wolny i dla dużych i dla małych. Projekt „Kolorowe powitanie lata” jest finansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.

Kino Zorza rusza z seansami

Seanse filmowe w Centrum Kultury Filmowej „Zorza” ruszają od piątku, 21 maja. W najbliższy weekend stęsknieni za dużym ekranem kinomaniacy będą mogli już zasiąść w fotelach „Zorzy”. Z tej okazji mamy dla naszych Czytelników bilety na piątkowy (godz. 18.00) seans polskiej komedii pt. „Ściema po polsku” (w obsadzie m.in. Grzegorz Halama). To nie jedyna niespodzianka. Pracownicy CKF „Zorza” zaplanowali tego wieczoru spotkanie z twórcami „Ściemy po polsku”. Piątkowy seans w chełmskim kinie zapowie reżyser tej komedii, Mariusz Pujszo. Z kolei po seansie, będzie można podzielić się wrażeniami i porozmawiać z twórcami filmu (spotkanie w reżimie sanitarnym).

Dla naszych Czytelników mamy pięć podwójnych wejściówek na piątkowy seans „Ściemy po polsku”. Trafią one do tych osób, które w środę, 19 maja, o godz. 10.00 przyjdą do naszej redakcji z najnowszym wydaniem „Nowego Tygodnia”.

Ważna informacja dla gości „Zorzy” jest taka, że seanse filmowe mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, przy zachowaniu 50 proc. obłożenia na widowni.

Repertuar CKF „Zorza”

21 maja, piątek (Zorza)
godz. 13.30 – Co w duszy gra – 2D dubbing
godz. 15.45 – Co w duszy gra – 3D dubbing
godz. 18.00 – Ściema po polsku
godz. 21.00 – Jeszcze jest czas

22 maja, sobota (Zorza)
godz.13.00 – Co w duszy gra – 3D dubbing
godz. 15.30 – Co w duszy gra – 2D dubbing
godz. 18.00 – Jeszcze jest czas
godz. 20.30 – Ściema po polsku

23 maja, niedziela (Zorza)
godz. 13.00 – Co w duszy gra – 2D dubbing
15.30 – Co w duszy gra – 3D dubbing
18.00 – Ściema po polsku
20.15 – Jeszcze jest czas

24 maja (poniedziałek)
godz. 13.30 – Co w duszy gra – 3D dubbing
godz. 15.45 – Co w duszy gra – 2D dubbing
godz. 18.00 – Jeszcze jest czas
godz. 20.30 – Ściema po polsku

Noc w muzeum

W sobotę, 22 maja, Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na zwiedzanie wystaw w ramach „Nocy Muzeów”. Od godz. 18.00 do 23.30 będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycje przy siedzibach muzeum przy ul. Lubelskiej 55, Lubelskiej 56 A, Lubelskiej 57, a także Św. Mikołaja 4. Ciekawostka – dwa dni wcześniej, w czwartek, 20 maja, prace z bogatego zbioru sztuki współczesnej chełmskiego muzeum będą wystawione na ekspozycji „72/21. Kolekcja Galerii 72” w „Kordegardzie” – Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Wojsławickie monidła

W Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej otwarto wystawę pt. „Wojsławickie monidła”, której tematem są portrety ślubne wojsławian. Portrety dostarczali mieszkańcy gminy Wojsławice. Dzięki zaangażowaniu pani Krzysztofy Nizio z Biblioteki Publicznej Gminy Wojsławice portrety oprawiono w ramy, a następnie umieszczono je na babińcu dawnej synagogi. Zainteresowani mogli zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę stałą, poświęconą historii gminy Wojsławice. „Wojsławickie monidła” można oglądać do 6 czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej oraz w weekendy w godzinach 12.00 – 18.00.

Wszystko gra w MDK

Wystartował nowy projekt działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie orkiestry „Wszystko gra”. Jego uczestnicy na warsztatach tworzą piosenkę wraz z Sylwią Lasok, wokalistką, instrumentalistką i muzykoterapeutką. W planie jest nie tylko skomponowanie utworu, ale także wykonanie prostych instrumentów oraz warsztaty bębniarskie, które poprowadzi Tomasz Bozdek. Całe przedsięwzięcie sfinalizuje nagranie i wydanie autorskiego singla „Orkiestry Wszystko Gra” oraz premiera teledysku. Projekt „Gramy, śpiewamy i komponujemy, czyli Orkiestra Wszystko gra”, jest realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”.

Stwórz eko-robota

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zaprasza uczniów podstawówek z klas IV-VIII do udziału w konkursie plastyczno-ekologicznym pod nazwą „Mój eko-robot Lemi”. Należy wybrać odpowiedni materiał z surowców wtórnych, odpadów elektronicznych i stworzyć z nich własnego robota. Organizatorzy podpowiadają, że można inspirować się pomysłami z „Bajek robotów” Stanisława Lema. Liczy się pomysłowość, kreatywność i promocja ekologicznych działań. Szczegóły wraz z formularzem zgłoszenia, zgodą rodziców i regulamin na stronie biblioteki: www.bpchelm.pl.

Najważniejsza lekcja

Chełmska Biblioteka Publiczna w ramach realizacji projektu, którego partnerem jest Fundacja PZU, zaprasza dzieci i młodzież szkół podstawowych w wieku 10-15 lat na spektakl ekologiczny pt. „Najważniejsza lekcja”. Widowisko przygotowane przez aktorów z Krakowa służy kształtowaniu postaw współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród młodzieży. Ma na celu popularyzację właściwych zachowań, takich jak konieczność ograniczania wytwarzanych odpadów, potrzeby ich segregacji i recyklingu. Spektakl zaplanowano 27 maja br. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40). Wstęp bezpłatny. Zainteresowani nauczyciele oraz uczniowie proszeni są o zapisy do 25 maja w dziale promocji ChBP, tel. 82 562 01 01. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, biblioteka może gościć 50 proc. osób w sali widowiskowej, tj. 100 uczniów. O udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii

Ukazała się nowa publikacja poświęcona Kresom Wschodnim i rzezi wołyńskiej pt. „Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii. Przewodnik do Trylogii Wołyńskiej. Bestialstwo UPA pod Lubomlem” autorstwa chełmskiego poety i prozaika Krzysztofa Kołtuna. Książka jest dostępna m.in. w chełmskiej księgarni Lectura przy ul. Lubelskiej 30.

W książce znajdziemy setki nigdzie niepublikowanych dotąd zdjęć przedwojennego i wojennego Lubomla i jego okolic, uzupełnionych przejmującymi opisami świadków ludobójstwa dokonanego w latach 1943-44 przez nacjonalistów ukraińskich, przy częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, na mniejszości polskiej zamieszkującej ówczesne województwo wołyńskie II Rzeczypospolitej.

– Praca nad albumem trwała wiele lat. Przyszedł czas, posłał Bóg – pracowitego Pomocnika od technicznej strony. Przy składaniu, 9 miesięcy na klęczkach w dobieraniu fotografii i szlifowaniu opisów literacko-historycznych, urodziło się! – zachęca autor, do kupienia i lektury książki, którą wydał własnym sumptem bez żadnego finansowego wsparcia ze strony instytucji publicznych.

To nie pierwsza książka Krzysztofa Kołtuna poświęcona dramatycznym wydarzeniom jakie miały miejsce na Wołyniu w latach 1943-44, przywracająca pamięć o ich ofiarach i oddająca im hołd.

– Historia to nie kożuch, który każdy może sobie wywracać na swoją stronę? Historia ma wierzch i spód – i nikt niczym jej nie zafałszuje! – tłumaczy swoje historyczne i literackie zainteresowania Krzysztof Kołtun. (mo, rd)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here