Akceleratorem w raka

Akcelerator to jedyne takie urządzenie po tej stronie Wisły

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli – COZL zakupiło nowoczesny akcelerator stosowany w leczeniu chorób nowotworowych. Wartość tego urządzenia to ponad 7 mln złotych.


Akcelerator Versa HD firmy Elekta to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń stosowanych w radioterapii i zabiegach radiochirurgii. Zakup tego urządzenia przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej umożliwi wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, o najwyższych standardach światowych, które były do tej pory niedostępne w regionie lubelskim.

– Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej od początku swojej działalności wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię medyczną. Zakup akceleratora z pozyskanych środków ministerialnych był jedną z naszych priorytetowych inwestycji. Umożliwi nam realizację nowoczesnych technik radioterapeutycznych, gwarantując wysoką dokładność na każdym etapie leczenia – mówi dr Jerzy Kuliński, dyrektor COZL.

Akcelerator Versa HD umożliwi leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworów. Zapewni też wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

– Rozwój i zastosowanie nowoczesnych technik leczenia w polskiej onkologii jest priorytetem od kilku lat. Dostęp do tak wysokiej klasy aparatury jest możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych. Aktualnie tej klasy wyposażenie posiada tylko pięć Zakładów Radioterapii w Polsce – podkreśla Tomasz Iwanicki, Commercial Director w firmie Elekta sp. z o.o, jednej z grona wiodących na świecie w produkcji aparatury do radioterapii.

Nowy akcelerator znajduje się w Zakładzie Radioterapii COZL. Pierwsi pacjenci już mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu.

– Zapotrzebowanie na tego typu nowoczesne, specjalistyczne urządzenie było w naszym regionie od dawna. Tylko w samym 2017 roku w Zakładzie Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej leczonych było niemal 2503 pacjentów, w tym ponad 1800 radykalnie, z intencją trwałego wyleczenia – dodaje dr Krzysztof Paprota, kierownik Zakładu Radioterapii COZL.

BS