Bajkowóz dla małych pacjentów

W ubiegłą środę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wzbogacił się o Bajkowóz – mobilną bibliotekę mającą pomóc dzieciom zapomnieć o chorobie i zachęcić do czytania i zabawy.
Bajkowóz ma kształt kolorowych, ruchomych kamieniczek na kółkach. Jest tak skonstruowany, aby mógł stanąć przy każdym szpitalnym łóżku. Dzięki temu nawet najciężej chore dzieci mają dostęp do ulubionych książek. Pomocne w leczeniu lektury, blisko 100 pozycji, wybrali eksperci Fundacji Serdecznik, która sprezentowała Bajkowóz. Wśród książek są pozycje należące do kanonu literatury dziecięcej, ale też i takie, które wspierają pracę nauczycieli przyszpitalnych szkół, lekarzy oraz samych rodziców w trudnych rozmowach z dzieckiem.
Oprócz książek na małych pacjentów czekają liczne niespodzianki – to zabawki i akcesoria poukrywane w wielu schowkach mobilnej biblioteki. Są wśród nich m.in. stare mapy i lupy zachęcające dzieci do uruchomienia wyobraźni i wyruszenia w pasjonującą i pełną przygód podróż.
– Bajkowóz to prezent dla chorych maluchów, ich rodziców oraz lekarzy. Wierzymy, że dzięki ukrytym w książkach historiom pomożemy dorosłym rozmawiać z dzieckiem o jego chorobie. Mamy też nadzieję, że wraz z Bajkowozem na szpitalnych salach i korytarzach pojawi się więcej uśmiechu i pozytywnej energii – ma nadzieję Anna Bany z Fundacji Serdecznik.
Podobne biblioteki znajdują się już w kilkudziesięciu szpitalach i przyszpitalnych szkołach w całej Polsce. Bajkowóz, który trafi do placówki w Lublinie, jest 43. przekazanym przez Fundację Serdecznik w ramach realizowanego od 2013 r. projektu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka”. Wspierają go m.in. Marek Kamiński – polarnik i podróżnik, znani i lubiani pisarze Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Łukasz Wierzbicki, a także Krystyna Adamczak – propagatorka wartościowej literatury.RED