„Ballady i romanse” wszem i wobec

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 29 „Ballady i romanse”czytali w sobotę na schodach lubelskiego ratusza.

Z okazji 200-lecia wydania tego zbioru poezji Adama Mickiewicza 2022 ogłoszono Rokiem Romantyzmu Polskiego. To ważna epoka w literaturze, rzutująca na trudną teraźniejszość. Sobota, 3 września, była kulminacją 11. edycji powszechnego czytania.

– W ciągu 200 lat od napisania „Ballad i romansów” nastąpiła spora zmiana w języku polskim, więc trochę bardziej trzeba się w nie wczytać, skupić. I już samo to stanowi wielką przyjemność. Jest to bowiem język niezwykle piękny, barwny. Ma też wielki wpływ na kształtowanie naszej tożsamości narodowej – twierdzi biorąca udział w Narodowym Czytaniu 2022 Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

W Lublinie „Ballady i romanse” brzmiały od godz. 12 do 16 na placu Litewskim. I na schodach ratusza, gdzie w akcji brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29. W tym samym czasie publiczna lektura, w strojach z epoki, odbywała się w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Wyimki ze słynnej poezji Adama Mickiewicza usłyszano również wieczorem w foyer Teatru im. Juliusza Osterwy. Wśród gości zaproszonych do tego dzieła byli parlamentarzyści, ludzie kultury, władze instytucji. W akcję włączyły się muzea, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, media.

Na przykład Polskie Radio Lublin swym odbiorcom zapewniło słuchanie poezji tuż po wiadomościach. W bohaterów ballady „Lilie” wcielili się prezenterzy rozgłośni, ponadto prezes Polskiego Radia Lublin Mariusz Deckert i redaktor naczelna Małgorzata Piasecka.

Czytanie trwa nadal i w poniedziałek, 5 września. Włącza się w nie m.in. Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza, gdzie dziennikarz Nowego Tygodnia, Krzysztof Basiński wraz ze swą córką czytać będą poematy „Świtezianka” i „Powrót taty”.

W przedsięwzięciu uczestniczyły także m.in. Chełm, Biała Podlaska, Kraśnik, Puławy, Tomaszów Lub., Zamość i Wola Okrzejska – w Muzeum Henryka Sienkiewicza.Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wówczas zainicjował je Bronisław Komorowski słynnym poematem „Pan Tadeusz”.

W sobotę centralna promocja 11. Narodowego Czytania miała miejsce w Ogrodzie Saskim w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty Kornhauser-Dudy. – „Za wolność naszą i waszą” – to romantyczne hasło obowiązuje i dziś, kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Ukrainie – mówił w przesłaniu prezydent RP. Ogłosił też, że za rok narodową lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Marek Rybołowicz