BAS gra dalej

Trochę zapomniana Bezpartyjna Akcja Samorząd 18, która w ostatnich wyborach obok PSL, PiS a wspólnie z G9 wystawiła swoich kandydatów do rady powiatu chełmskiego, dała o sobie znać. Stowarzyszenie zorganizowało Walne i powiększyło zarząd. Czyżby powoli szykowało się do kolejnych wyborów?

Przez dłuższy czas w powiecie chełmskim funkcjonowały tylko dwa poważne ugrupowania, które miały wpływ na wybory i funkcjonowanie samorządu. Obok PSL była to grupa G9 zrzeszająca wójtów większości chełmskich gmin. To właśnie G9 w 2010 roku odebrało władzę z rąk ludowców. Ale nie na długo. Już w kolejnych wyborach PSL, pod wodzą nowego prezesa Piotra Deniszczuka, odzyskało władzę. G9 weszło do koalicji, co w konsekwencji poróżniło niektórych jej członków. Pod koniec poprzedniej kadencji z grupy wyłączył się wójt gminy Chełm, Wiesław Kociuba, który został prezesem nowego stowarzyszenia BAS 18.

Początkowo BAS 18 zapowiadał wystawienie własnych kandydatów do rady powiatu, ale lider stowarzyszenia i wójtowie z G9 doszli do wniosku, że będą grać przeciwko sobie a nie przeciwko mocnemu PSL. Ponownie połączyli siły i wystawili wspólną listę. Ta jednak dała im tylko 4 mandaty w 19-osobowej radzie. Sześciu radnych wprowadziło PiS, którego chyba nikt wcześniej nie brał w powiecie na poważnie, a pozostałe mandaty zebrał PSL. G9 i BAS pozostało w opozycji. Chociaż akurat relacje Z. Kociuby z P. Deniszczukiem złymi nazwać nie można, bo powiat robi z gminą Chełm sporo wspólnych inwestycji. Wydawało się, że BAS 18 był tyko „akcją” na wybory, ale niedawno odbyło się walne stowarzyszenia, na którym rozszerzono skład zarządu i przyjęto kolejnych członków.

Prezesem pozostał Wiesław Kociuba a wiceprezesem Andrzej Mazur, były wójt Sawina. Nowym wiceprezesem został Jan Kokoszka z Białopola. Skarbnikiem jest Artur Kubacki a sekretarzem Paweł Ciechan. W zarządzie są ponadto Andrzej Derlak, radny powiatowy z Pokrówki, Lucjan Piotrowski, wicewójt gminy Chełm a nowym członkiem został Andrzej Oleksiejuk z Horodyszcza Kolonii. Do komisji rewizyjnej weszli: Małgorzata Olech z Janowa jako przewodnicząca oraz Krzysztof Dziechciaruk z Okszowa (wiceprzewodniczący) i Bogusław Sagan z Dorohuska.

W oficjalnej informacji na temat walnego BAS 18 podaje, że zasadniczym celem stowarzyszenia jest m.in. organizowanie szkoleń i konferencji, pozyskiwanie funduszów, prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej, organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć a także udział członków Stowarzyszenia w wyborach. Niektórzy tę aktywność Stowarzyszenia łączą właśnie z tym ostatnim punktem i wyborami samorządowymi w 2023 roku. Co prawda jeszcze do nich daleko, ale być może to powolne szykowanie gruntu i moszczenie sobie miejsca po chyba wygasłej już formule G9.

– Udział naszych członków w wyborach to faktycznie statutowy zapis naszego stowarzyszenia – mówi W. Kociuba. – Chcemy przypomnieć, że istniejemy, że jesteśmy w powiecie, a nie tylko w gminie Chełm. I oczywiście nie wykluczamy wystawienia listy do rady powiatu. W ostatnich wyborach, A. Derlak, zdobył mandat radnego, a innemu naszemu kandydatowi zabrakło niewiele głosów do wygranej. Mamy potencjał i będziemy go chcieli wykorzystać. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here