Baszta Gotycka już w nowym blasku

Odnowiona baszta w świetle ledów prezentuje się niezwykle atrakcyjnie

Baszta Gotycka, jeden z najstarszych zabytków Lublina, przeszła gruntowną renowację. Obiekt „otrzymał” m.in. nową iluminację składającą się z pięciu lamp ledowych. Prace pochłonęły 850 tys. zł i w 90% zostały sfinansowane z unijnego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Lublin w partnerstwie z ukraińskim Łuckiem”. W ramach tego samego projektu w sąsiedztwie lubelskiego ratusza stanęła efektowna makieta Lublina z przełomu XVI i XVII.

Zabytkowy budynek gotyckiej baszty wchodzącej w skład fortyfikacji obronnych, usytuowany na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowany jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. Najstarszą informacją na temat samej baszty jest wzmianka z roku 1576 o jej naprawie, co miało prawdopodobnie związek z wielkim pożarem miasta w roku 1575 r. Budowla ma kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, wysokość 12,5 m do okapu dachu i 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy wynosi 35 m2, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m2. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się dziewięć historycznych otworów strzelniczych.

Niedawno baszta przeszła gruntowną renowację, która już się zakończyła. W ramach remontu wymieniona została nawierzchnia w otoczeniu zabytku, położono we wnętrzu nową posadzkę, wymieniono też pokrycie dachu. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony został na „rozwiązanie problemów technicznych obiektu”. Chodzi o zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów.

– Prace miały na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi zostały wykonane w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt otrzymał także nową iluminację składającą się z pięciu lamp ledowych zamontowanych w posadzce – wyliczają przedstawiciele Ratusza. Wykonano również specjalne zabezpieczenia przed ptakami oraz kratkę, dzięki której można teraz zajrzeć do wnętrza baszty. Całkowita wartość robót budowlanych i konserwatorskich wyniosła ponad 850 tysięcy złotych.

Renowacja baszty była częścią transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Lublin w partnerstwie z ukraińskim Łuckiem. Zadanie jest realizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi 90%. W ramach projektu powstała także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku wykonana z brązu w skali 1:500. Została ustawiona na cokole kamiennym na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej. Pozwoli to porównać obecny widok z historycznym. Makieta została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille’a. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here