Beata Mazurek wicemarszałkiem sejmu

Posłance Beacie Mazurek gratulacje z okazji wyboru na wicemarszałka sejmu składa Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Chełmska posłanka Beata Mazurek rośnie w siłę. W czwartek, 11 stycznia, zdecydowaną większością głosów została wybrana wicemarszałkiem sejmu. Tak ważnej i odpowiedzialnej funkcji do tej pory nie sprawował żaden z lokalnych polityków.


Po zmianach w rządzie i objęciu teki ministra spraw wewnętrznych i administracji przez Joachima Brudzińskiego, dotychczasowego wicemarszałka sejmu, posłowie bardzo szybko uzupełnili skład prezydium sejmu. Jeszcze w ubiegłą środę po cichu mówiło się, że stanowisko to przypadnie Elżbiecie Witek, do niedawna szefowej gabinetu byłej już premier Beaty Szydło. Tymczasem władze Prawa i Sprawiedliwości zgłosiły kandydaturę chełmskiej posłanki Beaty Mazurek. We wniosku o jej powołanie na stanowisko wicemarszałka sejmu napisano: „bogate doświadczenie zawodowe i parlamentarne oraz wybitne zdolności organizacyjne dowodzą, że Mazurek jest właściwym kandydatem do pełnienia tej funkcji”. W głosowaniu poparło ją aż 257 posłów. Przeciw głosowało 39 osób, zaś od głosu wstrzymało się 126 parlamentarzystów.
Beata Mazurek na dobre karierę polityczną rozpoczęła w 2002 roku, kiedy to została miejską radną. W chełmskim MOPR była pełnomocnikiem ds. PFRON. W 2004 roku wystartowała do pierwszych wyborów do europarlamentu. Rok później wzięła udział w wyborach do sejmu. Startując z trzeciego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując ponad 7 tys. głosów, zdobyła poselski mandat. Jej pierwsza kadencja w parlamencie została skrócona i trwała dwa lata. W 2007 roku Mazurek ponownie została posłanką. Tym razem głosowało na nią ponad 15 tys. wyborców. Cztery lata później Beata Mazurek otwierała listę Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 7 (Chełm – Biała Podlaska – Zamość). Zdobyła wtedy ponad 22 głosów. W 2015 roku znów była jedynką PiS i uzyskała rekordowe poparcie. Głosowało na nią 30 365 osób.
B. Mazurek tuż po wyborach do sejmu znalazła się w prezydium klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Następnie koledzy i koleżanki z partii wybrali ją rzecznikiem prasowym klubu PiS. W grudniu 2016 roku powierzono jej funkcję rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.
Mimo objęcia nowego stanowiska w sejmie, posłanka Mazurek dalej będzie odpowiadała za kontakty z mediami. Po wyborze jej na wicemarszałka w Internecie pojawiło się wiele komentarzy. Oto jeden z nich: „Znając jej sposób udzielania odpowiedzi dziennikarzom i prowadzenia konferencji prasowych, można być pewnym, że obrady Sejmu poprowadzi twardą ręką”.
Po wyborze na wicemarszałka Beata Mazurek powiedziała: – Bardzo dziękuję za zaufanie i powierzenie mi tego odpowiedzialnego zadania. To wielkie wyróżnienie, ale także szczególny obowiązek, z którego postaram się sumiennie wywiązywać. (s)