Będą rekordowe żniwa?

Pomimo upałów oraz burz tzw. małe żniwa mogą być rekordowe. Ceny rzepaku są znacznie wyższe niż przed rokiem a ten, kto ma gdzie przechować ziarno zarobi jeszcze więcej.

Tegoroczne żniwa zapowiadały się obiecująco w Europie. Jeszcze w czerwcu prognozowano, że zbiory w unijnych krajach będą wyższe o 5 proc. w porównaniu do roku 2020 a samej pszenicy nawet o 10 proc. Tymczasem w Polsce plony mogą być mniejsze niż przed rokiem, co wpływa na wysoką cenę zbóż.

– Już dzisiaj za tonę rzepaku płaci się 2200-2300 zł a kto miałby gdzie przetrzymać ziarno to mógłby zarobić jeszcze więcej, bo jesienią ceny wzrosną – mówi Piotr Deniszczuk, który uprawia zboża na polach w Wólce Tarnowskiej.

To ogromny wzrost w porównaniu do 2020 roku, kiedy za tonę rzepaku płacono 1600 zł. Tzw. małe żniwa (zbiory rzepaku), ruszyły głównie na słabszych glebach i na chwilę przerwały je burze i deszcze. Ale wbrew pozorom tj. ostatnim suchym tygodniom plony nie powinny być złe. – Opadów od wiosny było bardzo dużo, więc rok był wilgotny – mówią rolnicy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here