Będzie jeszcze więcej słupków

Takie zastawianie chodnika niebawem będzie niemożliwe, bo na chodniku przed przedszkolem stanie barierka

Choć po zgłoszeniach mieszkańców dotyczących problemu z ciągle zastawianym samochodami chodnikiem prowadzącym do Przedszkola nr 74 przy ul. Snopkowskiej urzędnicy nie widzieli potrzeby wprowadzania zmian w organizacji ruchu, to po interwencji radnego Stanisława Brzozowskiego zmienili zdanie.


O tej sprawie pisaliśmy na łamach „Nowego Tygodnia” kilka miesięcy temu. Wzdłuż odcinka ul. Snopkowskiej, między al. Długosza i ul. Ogródkową, dopuszczony jest postój aut do 20 minut w celu umożliwienia rodzicom podwiezienia dzieci do pobliskiego Przedszkola nr 74. Jednak wielu kierowców zamiast zatrzymywać się na jezdni, wjeżdżało na chodnik i tu parkowało swoje auto, tarasując przejście. Do tego, jak wskazywali sami rodzice maluchów, większość tych aut, to nie samochody osób korzystających z przedszkola, ale osób chcących uniknąć opłaty w rozpoczynającej się nieopodal sąsiedniej strefie płatnego parkowania. Urzędnicy już wówczas przyznali, że problem jest, ale nie widzieli możliwości jego likwidacji.

– Nie planujemy zmiany organizacji ruchu w tym rejonie – mówiła w maju br. Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się miejski radny Stanisław Brzozowski (niezrzeszony), kierując do Ratusza interpelację, w której powołując się na nasz artykuł, poprosił o rozwiązanie problemu.

– Blokowanie chodnika w centrum miasta, przy sporym przedszkolu – tak, że często nie ma możliwości minięcia się z osobą idącą z wózkiem to całkowite nieporozumienie. Ewentualne wzmożone działania służb porządkowych nie rozwiążą tego problemu, a jedynie można to osiągnąć poprzez ustawienie dodatkowych słupków – wskazywał radny Brzozowski. – Jestem daleki od wychwalania tego sposobu dyscyplinowania kierowców, ale inaczej jest w przypadku, kiedy chodzi o sąsiedztwo szkół czy przedszkoli i zapewnienie bezpieczeństwa dzieci – zaznaczał.

Po złożeniu oficjalnego wniosku przez radnego urzędnicy ponownie dokonali analizy organizacji ruchu na ul. Snopkowskiej i uznali, że faktycznie jest to jedyny sposób na rozwiązanie problemu.

– Zostanie sporządzony projekt zmiany stałej organizacji ruchu na ul. Snopkowskiej. Chodnik, na wysokości wejścia do przedszkola, zostanie zabezpieczony balustradą, a w pozostałym zakresie słupkami – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, w odpowiedzi na interpelację. Marek Kościuk