Będzie rzeź psów?

Zakaz trzymania psów na łańcuchu wkrótce może stać się faktem. Rozwiązanie wywołuje kontrowersje. – Zakaz spowoduje rzeź psów – mówi Mariusz Kluziak ze Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt.

Zakaz trzymania psów na uwięzi jest jednym z kilku rozwiązań w przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zastrzeżenia do tego mają zarówno właściciele czworonogów, jak i obrońców ich praw. Obie strony nie zawsze mówią jednym głosem i często prezentują przeciwstawne stanowiska.
– Mieszkam na wsi i od zawsze mam na podwórku psa, którego trzymam na łańcuchu – mówi jeden z mieszkańców powiatu chełmskiego. – Jeśli go spuszczę, a on ucieknie i będzie wałęsał się po wsi, dostanę mandat. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nie wyrobię na te grzywny.
Mariusz Kluziak ze Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt mówi, że podpisuje się obiema rękoma pod zakazem trzymania psów na łańcuchu, ale nie bez wprowadzenia innych koniecznych rozwiązań.
– Znam realia naszej wsi – mówi Kluziak. – Jeśli wprowadzi się zakaz trzymania psów na uwięzi i łamanie tego zakazu będzie karane mandatami, to spodziewam się rzezi psów, ich masowego wywożenia do lasów, uśmiercania, porzucania. Czipowanie, rejestracja i sterylizacja psów jest koniecznością. Gdy już ustawodawca zerwie te łańcuchy, to psy powinny być trzymane w kojcach i ważne, aby określić wielkość tych kojców. Uważam też, że powinno być dopuszczone trzymanie psów na specjalnych linkach przypiętych do karabińczyków, aby pies miał zapewniony ruch. Wkrótce planujemy w Chełmie ogólnopolską konferencję, na której będziemy poruszać te tematy. W Polsce mamy nadpopulację psów. Rozmnażają się w sposób niekontrolowany, często żyją w dramatycznych warunkach. Jest obowiązek kolczykowania krów, świń, koni. Nawet kury trzeba rejestrować. Dlaczego nie dotyczy to psów? Nasze schroniska są przepełnione, nie ma obowiązkowych opłat za psy, choć powinny być nawet minimalne, aby wzbudzić w ludziach pewną świadomość. Potrzeba wielu rozwiązań, aby rozwiązać problemy związane ze zwierzętami, a jest ich wiele.
W projekcie znajdują się też uregulowania dotyczące chipowania i sterylizacji. (mo)