Będzie sezonowy szynobus?

Na najbliższej sesji włodawscy radni powiatowi zdecydują czy przeznaczyć 7 tys. zł na dofinansowanie wakacyjnych kursów szynobusu na linii Chełm – Włodawa – Chełm.

Według planów w czerwcu zostanie uruchomione letnie, weekendowe połączenie na linii kolejowej nr 81 Chełm – Włodawa. Pociąg przewozów regionalnych jeździć ma wyłącznie w soboty i niedziele. Kursować dwa razy dziennie – rano i po południu. Szynobus ma być skomunikowany na stacji Chełm z pociągami z i do Lublina oraz Warszawy Zachodniej. Dodatkowym udogodnieniem dla pasażerów jest możliwość zabrania do pociągu zwierzęcia lub roweru. Pojazd jest klimatyzowany.

Co roku korzysta z tej atrakcji sporo osób, jednak ich liczba zdecydowanie nie pokrywa kosztów. Dlatego w tej sprawie porozumiały się wspólnie Urząd Marszałkowski, a także gminy, przez których teren przechodzi linia kolejowa. Przede wszystkim chodzi o pokrycie kosztów funkcjonowania połączenia, a na to według symulacji Lubelskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Lublinie, potrzebne jest ok. 100 tys. zł. Urząd Marszałkowski pokrywa połowę kosztów, pozostałą kwotę muszą wyłożyć lokalne władze. Samorządowcy z Chełma dołożyć mają najwięcej, a reszta wspólnie została podzielona pomiędzy gminy i powiaty, znajdujące się na trasie pociągu, np. powiat włodawski ma dołożyć ponad 7 tys. zł.

Co postanowią radni włodawscy – dowiemy się w piątek. (pk)