Biały Rów pełny, będzie kąpielisko

Co prawda zima jeszcze w pełni, ale Rejowiec już szykuje się do letniego sezonu. Na mieszkańców czeka niespodzianka. Biały Rów znowu zatętni życiem. Zbiornik wypełnia się wodą i będzie tam gminne kąpielisko.

Na najbliższej sesji radni z Rejowca będą uchwalać wykaz kąpielisk w tegorocznym sezonie letnim. Z projektu uchwały jasno wynika, że kąpielisko powstanie na akwenie Biały Rów, a dokładnie na jego zachodnim brzegu. Czyli w miejscu, w którym przez lata mieszkańcy i przyjezdni korzystali z uroków jeziorka. A jeszcze niedawno mogło się wydawać, że po Białym Rowie pozostanie jedynie wielki dół, bo gdy właściciel spuścił wodę ze zbiornika i starał się go pogłębiać, przyszła susza i w ubiegłym roku nie udało się go ponownie napełnić.

– Właściciel zrobił porządek i udało mu się ponownie napełnić jezioro wodą – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – I z tego, co wiem, zrobił to w taki sposób, że tej wody nie zabraknie. My ze swojej strony planujemy sezon. Jeżeli woda będzie spełniać wymogi, zapewnimy ratownika. Sezon potrwa od 1 lipca do końca sierpnia.

– Podzieliłem Biały Rów groblą, żeby racjonalnie gospodarować wodą – mówi Tadeusz Liszewski, właściciel jeziorka. – Mniejszy akwen będzie łatwiej zasilić i przepompować tam wodę. Może specjalnie uroku to nie dodaje, ale musiałem tak zrobić ze względów praktycznych. Powstała część rekreacyjna z kąpieliskiem i część pod hodowlę ryb.

Po spuszczeniu wody część jeziora udało się pogłębić i oczyścić z zarośli i trzcin. – Niestety, ratrak nam grzązł i topił się, więc nie była to prosta robota – mówi T. Liszewski. – Od jesieni łapiemy wodę. Sporo padało, a teraz dzięki śniegom też jej trochę przybędzie.

Dodatkowo woda z tzw. Czerwonego Stawu nie została opuszczona do Rejki, jak było do tej pory, ale po spiętrzeniu w Czechowym Kącie zasila Biały Rów. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here