Biorą dzielnice na warsztat

Rozpoczął się III etap projektu „Plan dla dzielnic”. Po spotkaniach i spacerach po dzielnicach, miasto zaprasza teraz mieszkańców na warsztaty, na których mają określić wizję przyszłości swojej dzielnicy i spróbować odpowiedzieć na pytanie „Jak powinno wyglądać ich najbliższe otoczenie za 8 lat?”. Pierwsze warsztaty, na Tatarach, odbyły się w ubiegłym tygodniu.


„Plan dla dzielnic” to projekt, który Ratusz rozpoczął w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory w jego ramach odbyło się 13 spotkań dla mieszkańców wszystkich 27 dzielnic oraz 9 spacerów po dzielnicach. – Przeprowadzone rozmowy przyniosły już pierwsze efekty. Wykonaliśmy część napraw i usprawnień, które mieszkańcy zgłosili w czasie pierwszego roku realizacji projektu „Plan dla Dzielnic”. Wydaliśmy już na nie blisko milion złotych. Wiosną wrócimy do spacerów, ale wcześniej przeprowadzimy dzielnicowe warsztaty. Wnioski ze wszystkich etapów „Planu dla Dzielnic” posłużą do wyznaczenia kierunków rozwoju dla każdej dzielnicy Lublina.

Wspólne rozmowy pozwalają określić, jakie zadania są priorytetowe dla poszczególnych części Lublina, bo to właśnie mieszkańcy i mieszkanki najlepiej wiedzą, co powinno się zmienić w ich najbliższym otoczeniu. Wspólnie opracujemy strategię działania na najbliższe lata dla poszczególnych obszarów naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Pierwsze warsztaty odbyły się w dzielnicy Tatary, 15 listopada. W tym tygodniu odbędą się na Felinie (22 listopada) i Węglinie Południowym (23 listopada), ale lista uczestników jest już zamknięta. Na warsztaty obowiązują bowiem zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona – w warsztatach może wziąć udział 25 osób, z czego 5 miejsc jest zarezerwowanych dla przedstawicieli rad dzielnic. Przy tym, kolejność zgłoszeń nie jest decydująca, bo jak wyjaśnia Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej, kandydaci są dobierani tak, by zapewnić udział w warsztatach przedstawicielom różnych grup społecznych, m.in. seniorom, przedstawicielom środowiska studenckiego czy osobom z niepełnosprawnościami.

Kolejne warsztaty zaplanowano na Czubach Południowych (29 listopada o godz. 17.00 w SP nr 51 przy ul. Bursztynowej 22) i w Głusku (30 listopada o godz. 17.00 w SP nr 47 przy ul. Zdrowej 1). Rekrutacja poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.plandladzielnic.eu na pierwsze ze spotkań potrwa do 23 listopada, do godz. 12.00, a na drugie do 24 listopada do godz. 12. Więcej informacji na stronie https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/plany-dla-dzielnic/. ZM