Biurowiec przytłoczy osiedle Górki?

Wiesław Wnuk pokazuje teren, na którym stanie nowy biurowiec

Mieszkańców Czubów Południowych niepokoją plany rozbudowy osiedla Górki, które od lat zmaga się z problemem parkowania na wąskich uliczkach. – Kolejne bloki tylko pogorszą ten stan – przekonują mieszkańcy.


Nowy blok ma stanąć na prywatnych działkach o numerach 30/8 i 30/10 i 13. Obecnie jest to ugór porośnięty trawami (tuż za garażami spółdzielni mieszkaniowej „Mikołaj”, na wysokości bloku przy ulicy Na Stoku 2. – Niepokoi mnie los tych działek, bo dowiedziałem się od mieszkańców, że na tym terenie ma być budowany biurowiec. A ten teren obejmuje chronione prawnie wąwozy i suche doliny Lublina.

Budowa w tym miejscu jakichkolwiek budynków kłóci się z przepisami o ochronie środowiska– stwierdza Wiesław Wnuk, dotychczasowy przewodniczący rady dzielnicy Czuby Południowe. – Mamy już na działce prywatnej przy ulicy Wyżynnej 4 postawione dwa bloki, ale jeśli pójdziemy w dalszą zabudowę, to nastąpi przesłonięcie Starego Gaju, który dostarcza miastu sporą ilość powietrza. Jakakolwiek zabudowa na tym terenie nie powinna być brana pod uwagę – dodaje radny.

Problem w tym, że wspomniane działki nie należą do miasta, a ich właścicielami są osoby prywatne. Obecnie w ratuszu trwają procedury związane z ewentualnym wydaniem decyzji środowiskowej, o którą zwrócił się inwestor, warszawska agencja nieruchomości..

– W dniu 6 grudnia 2018 r. do Wydziału Ochrony Środowiska wpłynął wniosek Global Rent Sp. z o.o. Sp. k. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku usługowo-biurowego – potwierdza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. – Decyzja jest w trakcie procedowania – dodaje rzeczniczka. Z dokumentów wynika, że na tym terenie mogą powstać siedmiokondygnacyjne budynki. Największa z działek ma 9538 m2 powierzchni (9,5 ara).

– Może być tak, że jeśli taki duży biurowiec powstanie na naszym osiedlu to zbraknie miejsc parkingowych. Już dwukrotnie jako rada dzielnicy składaliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego o nowe miejsca parkingowe na osiedlu Górki w dolnym odcinku ulicy Wyżynnej.

Niestety, nie udało nam się uzyskać wymaganej większości głosów i projekt nie wszedł do realizacji, a to jeden z najbardziej palących problemów tej części Czubów Południowych – tłumaczy Wiesław Wnuk. Pytań o kolejny budynek na osiedlu Górki jest o wiele więcej. – Jak będzie przebiegał dojazd do budowy, a potem samo połączenie z nowym budynkiem, czy pod lasem powstanie nowa droga? – zastanawia się radny.

Tekst i fot. Emilia Kalwińska