BLIK i pieniądz znikł

Ta metoda oszustwa jest coraz bardziej powszechna. Przestępcy włamują się na konta w mediach społecznościowych i podszywając się pod rodzinę bądź znajomych, proszą o wysłanie kodu BLIK lub opłacenie przesyłki za jego pomocą. Właśnie w taki sposób pieniądze straciła młoda mieszkanka powiatu włodawskiego.

– 27-latka otrzymała przez jeden z komunikatorów internetowych prośbę z konta swojej siostry o opłacenie przesyłki za pomocą kodu BLIK – opowiada Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – W związku z tym, że był to okres przedświąteczny, a „siostra” prosiła o pomoc i obiecywała niezwłoczny zwrot należności, 27-latka bez wahania pomogła i przekazała jej kod BLIK, opłacając rzekomą przesyłkę z prezentami o wartości tysiąca złotych. „Siostra” prosiła o kolejną wpłatę, ale pokrzywdzona nie miała już dostępnych środków.

Dopiero po transakcji dowiedziała się, że na konto jej siostry ktoś się włamał, a ona sama padła ofiarą oszustwa. Mając powyższe na uwadze, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a przede wszystkim o tym, by nie przekazywać danych, kodów, numerów kont, pieniędzy ani dokumentów nieznanej osobie, a w przypadku internetowych próśb od bliskich potwierdzać czy faktycznie mamy do czynienia z rodziną.

By zapobiec tego typu sytuacjom wystarczy zachować trzeźwy umysł, nie ulec emocjom i przede wszystkim potwierdzić informacje u rodziny i bliskich dzwoniąc na posiadane przez nich numery telefonów. Nie dajmy się oszukać! – apeluje pani rzecznik. (bm)