Bloki zamiast galerii?

U zbiegu al. Warszawskiej z al. Kraśnicką, w sąsiedztwie ronda Honorowych Krwiodawców, miała powstać galeria handlowa, ale prawdopodobnie jej miejsce zajmą bloki

Czy w niedalekiej przyszłości między al. Warszawską, al. Kraśnicką, ul. Baśniową i Przygodną staną bloki? Lubelska rada miasta zgodziła się na tzw. przystąpienie do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Decyzja jest pierwszym krokiem w kierunku zabudowy „rogatki warszawskiej” blokami z mieszkaniami pod wynajem, ale niczego jeszcze nie przesądza.

Chodzi o obszar o powierzchni około 3,7 ha między al. Warszawską, al. Kraśnicką, ul. Baśniową i ul. Przygodną. To tzw. rogatka warszawska, mieszcząca się w sąsiedztwie przebudowywanego ronda Krwiodawców. Znajduje się tam obecnie stacja benzynowa Circle K, warsztat samochodowy i stacja kontroli pojazdów. Dla tego terenu obowiązuje uchwalony jesienią 2013 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z dokumentem, o którego przyjęcie wnioskował właściciel terenu – spółka Atrium, zainteresowana budową w tym miejscu galerii handlowej, obszar został przeznaczony na cele handlowe, usługowe lub oświatowe z wysokością zabudowy 3, 5 i 13 kondygnacji. W ubiegłym roku Atrium i współpracująca z nią firma BML-Architekci, złożyła do ratusza wniosek o zmianę obowiązującego od sześciu lat planu. Wnioskodawcy poprosili o dopuszczenie budowy na tym terenie bloków mieszkalnych albo prywatnych akademików.

Ta ostatnia opcja może się okazać strzałem w dziesiątkę, bo w pobliżu, po drugiej stronie al. Kraśnickiej, mieszczą się już Wydział Artystyczny oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, a od niedawna także (nieco bliżej miasteczka akademickiego niż wspomniane jednostki) Wydział Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytut Psychologii UMCS. Z kolei za rok na teren tzw. kampusu zachodniego przeprowadzi się Instytut Pedagogiki. Gdyby na „rogatce” stanęły akademiki, studenci mieliby stamtąd na uczelnię przysłowiowy „rzut beretem”.

– Reakcją na szybko zmieniającą się sytuację społeczno-ekonomiczną jest propozycja inwestowania w budowę mieszkań na wynajem i domów studenckich. Właściciel wzniesionych obiektów gwarantuje utrzymanie i zarządzanie nimi czerpiąc dochody z najmu – zapewniają wnioskodawcy, dodając, że nie są już zainteresowani budową w tym miejscu galerii i przekonując, że „dopuszczenie funkcji mieszkaniowej do obowiązujących obecnie usług doprowadzi do satysfakcjonujących dla miasta rozwiązań”.

Propozycje poparli miejscy architekci. Sprawą zgody na zmianę planów zagospodarowania rogatki warszawskiej na listopadowej sesji zajęli się lubelscy radni. Uchwała przeszła, mimo sprzeciwu radnych PiS, którzy podnosili, że miasto po raz kolejny idzie na rękę deweloperom. Decyzja rajców niczego jeszcze nie przesądza, bo dotyczy tzw. przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zanim ostateczne zmiany zostaną uchwalone, trwać będą czasochłonne procedury planistyczne.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here