Boga w sercu nie mają

W Zakładzie Karnym w Chełmie wiernych na próżno szukać. Teraz zbłąkanych owiec, które zgrzeszyły, ale chcą przyjść na spotkanie z Bogiem, będzie jeszcze mniej. Kierownictwo wstrzymało odprawianie nabożeństw.

Do 15 czerwca wstrzymuje się udzielanie osadzonym widzeń, realizację zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego oraz odprawianie nabożeństw i udzielanie posług religijnych. Ograniczone zostaje też zatrudnienie osadzonych poza terenem jednostki i otrzymywanie paczek. Decyzja kierownictwa Zakładu Karnego w Chełmie ma związek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Co będzie dalej, to się okaże, bo ograniczenia są sukcesywnie przedłużane. Więzienie jest zamknięte jeszcze bardziej niż zwykle, a osadzeni całkowicie odizolowani. Jedyne, co im pozostaje, to modlitwa o lepsze czasy, a i z tym ciężko, bo przecież niedzielne msze zostały wstrzymane.

Z drugiej jednak strony, jak podaje służba więzienna, czynnych katolików w ZK jest niewielu (zarówno wśród tych z krótkimi, jak i długi wyrokami). Choć do dyspozycji osadzeni mają trzech kapelanów (Kościół Greckokatolicki, Kościół Rzymskokatolicki i Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), a posługi indywidualne w oddziałach mieszkalnych mogą być prowadzone w każdy dzień powszedni, to parcia na wyznanie grzechów przestępcy nie odczuwają zbyt często. Natomiast swój udział w cotygodniowych nabożeństwach deklaruje średnio zaledwie 30 osadzonych (50 w wyjątkowych przypadkach), czyli mniej niż 5 proc. wszystkich osadzonych. Oddana do użytku w październiku 1998 roku, wraz z wyremontowanym pawilonem mieszkalnym, kaplica więzienna świeci pustkami.

– Jest to kaplica o charakterze ekumenicznym, dostępna dla posług religijnych innych wyznań. W jej skład wchodzi także zaplecze, w którym umiejscowiona jest zakrystia. Wystrój stanowią: drewniany ołtarz, olejne obrazy wykonane głównie przez osadzonych, figura Matki Boskiej, droga krzyżowa wykonana w drewnianych płaskorzeźbach, ławki. Ostatnia wizyta biskupa odbyła się w 13 grudnia 2007 roku, w ramach organizowanej konferencji: „Więziennictwo okresu stanu wojennego”. Z tej okazji w kaplicy odprawiona została uroczysta msza święta – opowiada kpt. Łukasz Bielak, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Chełmie. (pc)