Bogata oferta zimowych wrażeń

W poniedziałek, 28 stycznia, ruszają zapisy na półkolonie i zajęcia w ramach dorocznej akcji „Zima w mieście”, dofinansowanej przez ratusz. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji.


Terminy, pełna oferta zajęć i wszelkie informacje dostępne są na stronie www.zima.lublin.eu. Warto się pośpieszyć, zwłaszcza szukając miejsc na półkolonie czy cieszące się zawsze dużym zainteresowaniem zajęcia w dzielnicowych domach kultury. W tym roku zarówno DDK Bronowice (wszystkie filie) jak i DDK Czuby Południowe czy DDK Węglin będą prowadziły zapisy wyłącznie przez Internet lub telefoniczne.

– Ferie to czas nie tylko odpoczynku, ale i rozwijania swoich pasji i zainteresowań, dlatego warto skorzystać z bogatej oferty „Zimy w mieście” – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina, ds. kultury, sportu i partycypacji. Ferie w Lublinie potrwają od 11 do 24 lutego. Wśród bogatej oferty zajęć znalazło się kilka nowości związanych z przypadającym w tym roku jubileuszem 450-lecia Unii Lubelskiej.

– Staramy się przybliżyć najmłodszym Lublin poprzez spacery po mieście, warsztaty komiksowe czy warsztaty tworzenia qestów – mówi Iwona Haponiuk, zastępca dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki w UM Lublin.

Nowością w tegorocznej ofercie będą również zajęcia z języka migowego czy dofinansowane seanse filmowe w kinie „Bajka”. Na specjalne pokazy zaprasza Regionalne Muzeum Cebularza przy ulicy Szewskiej. – Zapraszamy na wspólne interaktywne zajęcia i opowieści o legendach związanych z powstaniem cebularza – zachęca Anna Drapała, współwłaścicielka muzeum.

Mali artyści w czasie ferii mogą też poznać tajniki tworzenia filmu w DDK Czuby Południowe a przyszli inżynierowie zmierzą się z zajęciami Zimowej Majsterni w Warsztatach Kultury. Dzieci z żyłką detektywistyczną są zaproszone do fili nr 40 MBP na Laboratorium Detektywistyczne. Teatr im. Ch. Andresena organizuje warsztaty rodzinne: tworzenia masek oraz zajęcia teatralne. Lubelskie biblioteki oferują zajęcia plastyczno-czytelnicze, warsztaty związane z robotyką, kodowaniem i programowaniem oraz rozgrywki gier planszowych (np. Dixit, Business Fantasy), scrabble, dobble lub puzzle.

Młodzieżowe Domy Kultury zapraszają na warsztaty wokalne, naukę gry na bębnach i kahonach, naukę tańców dworskich, rysunku, a także w wizualną podróż do Afryki i na turniej szachowy. ciekawą propozycją są warsztaty „lublinowo-szczupakowo” (Muzeum Historii Miasta Lublin), podczas których powstaną alternatywne zakończenia lubelskich legend. Znajomość legend przyda się podczas warsztatów komiksu (LROT), które poprowadzi Tomasz Wilczkiewicz – lubelski rysownik.

Dla aktywnych

Na dzieci i młodzież czekają też zajęcia sportowe: deskorolki, bmx („INNI”) i bouldering ( ProClimbing), warsztaty żonglerskie (Fundacja Inside Out) oraz cieszące się ogromną popularnością mistrzowskie treningi koszykarskie z ekstraklasowymi zawodnikami TBV Start Lublin.

Dodatkowo w czasie ferii w Lublinie czynnych będzie siedem szkolnych basenów (SP nr 5 przy ul. Smyczkowej 3, SP nr 16 przy ul. Poturzyńskiej 2, SP 23 przy ul. Podzamcze 9, SP nr 28 przy ul. Radości 13, SP nr 30 przy ul. Nałkowskich 110, SP nr 51 przy ul. Bursztynowej 22 i w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Rzeckiego 10) i dwa lodowiska (przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, ul. Radzyńska 5 w godz. 9.00-14.00 i 15.00-20.00 oraz przy Zespole Szkół nr 12, ul. Sławinkowska 50 w godz. 8.00-18.00).

Młodzi lublinianie będą mogli korzystać z zajęć sportowych organizowanych w sześciu szkołach. Organizowane będą także otwarte zajęcia sportowe ze wspinaczki pod okiem doświadczonego instruktora (Bafard, ul. Krochmalna 4). Lubelski Klub Karate Kyokushin zaprasza na bezpłatne zajęcia treningowe z karate dla dzieci i młodzieży. Fundacja Inside Out w Lublinie oferuje warsztaty żonglerskie skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Będą odbywały się w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”.

Podobnie jak w latach ubiegłych w okresie ferii zimowych uczniowie będą mogli zjeść ciepły posiłek w wyznaczonych stołówkach szkolnych. Obiady dla dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach dofinansowywane są w całości lub częściowo przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”, zaś inni uczniowie mogą korzystać z obiadów na zasadach pełnej odpłatności.

Prawo do bezpłatnych obiadów mają dzieci pochodzące z rodzin, w których dochód netto nie przekracza kwoty 792 zł na osobę. Dodatkowo obiady mogą być przyznane za częściową odpłatnością w przypadku, gdy dochód netto nie przekracza kwoty 1056 zł na osobę w rodzinie. Ciepły posiłek w czasie ferii oferują SP nr 3, 21, 23, 24, 30, 34, 39, 43 i 52, Zespół Szkół nr 12 oraz Zespoły Szkół Ogólnokształcących nr 1, 4 i 5.

Na półkolonie zapraszają m.in. klub osiedlowy „Przyjaźń”, „Źródło” czy „Odeon” a także Dom Słów z ulicy Królewskiej, Dom Kultury „Skarpa” czy Fundacja Rozwiń Skrzydła.

Ferie w CK

Na ferie specjalny program przygotowało również Centrum Kultury w Lublinie. Podczas zimowej przerwy w zajęciach szkolnych od poniedziałku do piątku CK zaprasza na seanse w ramach Kina Sztuczki. W programie będą zarówno animacje, jak i filmy familijne. Do dyspozycji najmłodszych będzie też interaktywna przestrzeń dla dzieci – Dziki Pokój, w której znajdziemy mnóstwo obiektów inspirowanych przyrodą. Podczas zajęć muzycznych Artelandia mali uczestnicy poprzez wspólną zabawę poznają podstawowe zasady muzyki oraz odkryją nowe dźwięki i instrumenty.

Z kolei Karuzela Sztuki przygotowała zajęcia o emocjach i doświadczeniach z cyklu „Historie Żabki”. Kolejny raz będziemy też wspólnie obchodzony Światowy Dzień Kota. Z tej okazji odbędzie się wyprawa do schroniska dla bezdomnych zwierząt, a zespół Karuzeli Sztuki poprowadzi kocie warsztaty. Bilety na wydarzenia dostępne są w kasie Centrum Kultury oraz online na stronie www.ck.lublin.pl. Emilia Kalwińska

Wybrana oferta w ramach „Zimy w MiEście” 2019:

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprasza na warsztaty komiksu, których tematem przewodnim będzie unia lubelska. Warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat poprowadzi lubelski rysownik Tomasz Wilczkiewicz. Zapisy od dnia 28 stycznia 2019 r. telefonicznie pod nr tel. 81 532 44 12 lub osobiście w siedzibie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1/3).

Zima w mieście na Czechowie: terminy 11.02. – 15.02. 2019 r., godz. 11.00 – 16.00 i 18.02. – 22.02.2019 r., godz. 11.00 – 16.00. Zapisy od 28.01 2019 r., od godziny 16:00 tylko osobiście w DDK SM „Czechów”, ul. Kiepury 5 A. Koszt turnusu 50 zł za tydzień (w przypadku rodzeństwa 40 zł za tydzień). W programie warsztaty plastyczne, dziennikarskie, taneczne, filmy, wernisaże prac i wyjścia do parków rozrywki.

Warsztaty na Lubartowskiej 77 w godzinach 12.00-15.00 dla dzieci od 6 do 12 lat. Zapisy: marketing@lub77.pl i tel. 603 807 808. W programie warsztat kulinarny – przygotowywanie włoskiej pizzy, warsztaty plecionkarstwa, warsztat budowania karmników czy warsztaty bębniarskie.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie zaprasza na bezpłatne warsztaty artystyczne pod nazwą: „FERIE 2019 w MDK 2”. Do wyboru są m.in. : warsztaty wokalne „Zabawa dźwiękiem i słowem w piosence”, warsztaty gitarowe, perkusyjne czy otwarte warsztaty zespołu wokalno-instrumentalnego muzyki dawnej „La Folia”. Zapisy za wszystkie zajęcia odbywać się będą od 28 stycznia 2019 r. drogą mailową lub osobiście w siedzibie MDK 2 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 19.00. Karty uczestnika do pobrania ze strony: www.mdk2.lublin.pl lub osobiście w placówce

Galeria Labirynt zaprasza na Ferie w Labiryncie podczas których będą organizowane warsztaty dla grup zorganizowanych, warsztaty rodzinne, warsztaty twórcze oraz warsztaty językowe. Do wyboru są np. warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 9-12 lat, inspirowane współczesną sztuką. udział odpłatny; bilet: 1 zł/dziecko; opiekunom dzieci uczestniczących w zajęciach przysługują bilety bezpłatne. Potrzebne materiały zapewnia Galeria Labirynt. Zapisy telefonicznie: 466 59 20 wewn. 32/ edu@labirynt.com (imię, nazwisko, wiek dziecka; w tytule e-maila prosimy wpisać datę i nazwę warsztatów). Uwaga: warunkiem udziału jest otrzymanie maila zwrotnego od organizatora, potwierdzającego rezerwację (dot. zapisów drogą mailową).

Warsztaty zimowe – „Trzy Kolory Lublina” to połączenie zabawy, edukacji i historii w jednym. Działania skierowane są do uczestników „Zimy w Mieście” (6-12 lat). Warsztaty realizowane będą w Bawialni Edukacyjnej KLANZY, ul. Prusa 2, która wyposażona jest w interaktywną podłogę. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązuje limit miejsc (20 w każdym tygodniu). Zapisy: 530 782 203, bawialnia@klanza.org.pl

„Zima w mieście” z Karguskiem przy ul. Peowiaków dla dzieci w wieku 6-12 lat. To cykl warsztatów rękodzielniczych: biżuteria, efekt metalu, mydełka glicerynowe, quilling, powertex. Na każdy warsztat może się zapisać 15 osób, a czas trwania to dwie lub trzy godziny w zależności od specyfiki. Bezpłatne zajęcia będą się odbywać w dniach 11-15 lutego oraz 18-22 lutego w godzinach między 9.00 a 16. 00. Zapisy: telefonicznie na nr 722 11 75 11.

Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży dzielnicy Dziesiąta. W pierwszym tygodniu organizatorzy zapraszają dzieci z klas 1-3, w drugim tygodniu dzieci z klas 4-6. Zajęcia od poniedziałku do piątku w dniach 11-24 lutego w godzinach 8.00– 13.00 w Centrum Arteterapii przy ul. Nowy Świat 34C. Zapisy na bezpłatne zajęcia: Aneta Stanowska tel. 669 998 618, email: nieprzetartyszlak@gmail.com.

Ferie na Łęgach (półkolonie). Domu Kultury Łęgi SM Czuby, ul. Tatarakowa 28 – zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, obejmujące dwa turnusy (pięciodniowe). W programie zajęcia artystyczne: plastyczne, muzyczne, taneczne oraz warsztaty twórcze, gry i zabawy integracyjne, konkursy, spotkania, wyjazdy (wynajętym autokarem) do kina, teatru, parków rozrywki, na spotkania i warsztaty, zwiedzanie muzeów i wystaw, I turnus: 11.02 – 15.02 w godz. 9.30 – 15.30 i II turnus: 18.02 – 22.02 w godz. 9.30 – 15.30. Godziny prowadzenia zapisów 14.00 – 18.00. Szczegółowe informacje u organizatora pod nr telefonem: 503376633, e-mail: dk-tatarakowa@wp.pl

Akcja „Zima w Mieście” –„Zima z DK Błonie”. Terminy: Turnus: 11.02 – 15.02.2019, godz. 9.00 – 15.00 i II Turnus: 18.02 – 22.02 godz. 9.00 – 15.00. Zajęcia dla dzieci w wieku 7 -11 lat. Zapisy od 28.01 2019, w godz. 14.00-20.00. Tel. 733 500 475, e-mail: dkblonie@gmail.com

Akcja „Zima w Mieście” na LSM

Przez dwa tygodnie ferii Dom Kultury LSM będzie organizował zajęcia dla grup 50-osobowych: warsztaty muzyczno-wokalne, plastyczne, recytatorsko-teatralne, ceramiczne, arteterapeutyczne i manualne. Dzieci wezmą udział w spektaklach teatralnych, seansach kinowych i zajęciach literackich. Samodzielnie przygotują krótkie prezentacje artystyczne dla rówieśników. Termin: I turnus: 11.02 – 15.02, godz. 9.00 – 15.30; II turnus: 18.02; – 22.02, godz. 9.00 – 15.30. Zapisy: od 28.01, w godz. 8.00-20.00. Uwaga! Zapisu należy dokonać osobiście.

Klub osiedlowy w Klubie Osiedlowym „Miniatura”: „3D – trzy przestrzenie kultury” to działania kulturalno-rekreacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat, które będą odbywać się w dwóch placówkach Domu Kultury. Terminy I turnus: 11-15.02, godz. 10.00 – 15.00 i II Turnus: 18-22.02, godz. 10.00 – 15.00. Data rozpoczęcia zapisów – 28.01, godziny prowadzenia zapisów: 13.00-20.00.