Bojowy zakup

Gmina Sawin rozstrzygnęła przetarg na zakup wozu strażackiego. Dzięki dotacjom za niespełna 50 tys. zł, które gmina wyłoży z własnego budżetu, sawińska straż dostanie specjalistyczny samochód z napędem na cztery koła, warty niemal 760 tys. zł.

O emocjach, jakie w radzie gminy wywołał zamiar zakupu wozu strażackiego, pisaliśmy już na naszych łamach. Niektórzy radni pytali czy gminę, która jest w trudnej sytuacji finansowej, stać na taki wydatek. Chociaż nie chodziło o duże pieniądze. Bo gmina Sawin, jako jedyna w powiecie chełmskim, otrzymała promesę na zakup nowego samochodu bojowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

380 tys. zł przekazał na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, 180 tys. zł pochodzi z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego MSWiA a 50 tys. zł ze środków ubezpieczeniowych. 100 tys. zł przekazała na auto Wspólnota Gruntowa Wsi Sawin a pozostałą kwotę – 50 tys. zł – zabezpieczono w budżecie gminy. I już wiadomo, że to wystarczyło.

Chociaż do ogłoszonego przez gminę przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, to zmieściła się w zaplanowanej kwocie 760 tys. zł. Auto z napedem 4×4, dobrą pompą i wyciągarką już wkrótce zastąpi mercedesa używanego przez OSP w Sawinie. Zarząd gminny OSP zdecyduje, do której jednostki trafi mercedes. (reb)