Bony turystyczne w przygotowaniu

Jak podaje ZUS, trwają właśnie ostatnie przygotowania do wdrożenia bonu turystycznego, jako wsparcia dla rodzin i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Pierwsze bony mają trafić w ręce uprawnionych na przełomie lipca i sierpnia.

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500+” im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – dwa bony po 500 zł.

Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski (listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem opublikuje na stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna). Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a żeby go dostać – nie trzeba składać żadnych wniosków.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy posiadać profil na PUE. Konto można założyć na kilka sposobów: przez Internet, przy pomocy profilu zaufanego lub innego rodzaju podpisu elektronicznego oraz bankowości elektronicznej, lub osobiście w najbliższym oddziale ZUS.

– To ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury stojącej za Polskim Bonem Turystycznym. Nasze rozwiązania będą się opierać o Platformę Usług Elektronicznych, czyli nasz e-urząd, z którego korzysta już 4,5 mln Polaków – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na PUE (w „Ogólne”, w panelu bocznym) ma powstać niebawem osobna zakładka dla osób korzystających z bonu, a także osobna – do rejestracji na liście – dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami) po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here