Bug idzie na minimum

Koryto Bugu przy ujściu Uherki w Siedliszczu

Bezśnieżna zima, sucha wiosna i wysokie temperatury na początku lata spowodowały drastyczne obniżenie poziomu wody w Bugu. Wody w rzece ubywa z każdym dniem. W czwartek (30 czerwca) wodowskaz we Włodawie wskazywał zaledwie 82 cm i był wyższy od historycznego rekordu zaledwie o 20 cm.

Od tygodni w Polsce panuje susza rolnicza i hydrologiczna. Nie jest to efekt ostatnich upałów, ale bardzo długiego okresu bez większych opadów, który zaczął się już pod koniec 2021 roku. W zimie praktycznie nie mieliśmy śniegu, wiosna była bardzo zimna i sucha, a lato zaczęło się od fali upałów. Normalnych opadów nie było od dawna i wszystko to złożyło się na fakt, że poziom wody w rzekach spada z dnia na dzień.

W czwartek (30 czerwca) wodowskaz na Bugu we Włodawie wskazywał 82 cm. To dokładnie o 20 cm więcej, niż wynosi najniższy zanotowany w historii poziom z 1963 roku. Tego lata rekord może zostać pobity, bo meteorolodzy nie przewidują w najbliższej przyszłości większych opadów. Trzeba brać też pod uwagę fakt, że rekord zanotowano w sierpniu, gdy zwyczajowo poziom wody jest najniższy, a mamy dopiero początek lipca.

Wody na razie nie ubywa, a przynajmniej w sposób widoczny, w jeziorach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, ale mniejsze rzeczki i cieki wodne są już niemal wyschnięte. Najgorzej sytuacja wygląda na Uherce. Przy ujściu do Bugu rzeka ma ledwie kilka centymetrów głębokości, a jej koryto jest niemal zupełnie zarośnięte wysoką roślinnością.

Pierwszy wodowskaz na Bugu we Włodawie założono 1 stycznia 1897 roku, przy nieistniejącym już moście linii kolejowej Chełm – Brześć. W 1922 roku obserwacje stanów Bugu podjęto na nowym wodowskazie, w pobliżu mostu drogowego, usytuowanego ponad 5 km w dół rzeki od mostu kolejowego. Wodowskaz ten został zniszczony wiosną 1940 roku, a następnie jesienią odbudowany.

Po II wojnie światowej wodowskaz odbudowano 22 lutego 1946 roku. Nowy, obecny wodowskaz oddano do użytku 1 października 1965 roku. Na podstawie analizy prowadzonych systematycznie od 1951 roku pomiarów średni poziom stanu wody na Bugu we Włodawie ustalono na 156 cm. W tym czasie najniższy stan wody – 62 cm odnotowano 4 i 5 sierpnia 1963 roku, a najwyższy – 506 cm, na wiosnę roku następnego – 8 kwietnia 1964 r. (pb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here